YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yangınla ilgili aralarında Türk uzmanlarının da bu
Yangınla ilgili aralarında Türk uzmanlarının da bu
Yangınla ilgili aralarında Türk uzmanlarının da bu
06 Şubat 2008 / 08:37 Güncelleme: 06 Şubat 2008 / 00:00


9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği yangında kundaklama şüp-hesi ağırlık kazandı. Görgü tanıklarının ifadesinden yola çıkan polis, siyah saçlı beyaz yüzlü bir Alman'ı arıyor. Yangınla ilgili aralarında Türk uzmanlarının da yer aldığı 50 kişilik komisyon kuruldu.


Almanya'nın Ludwigshafen kentinde Türklerin oturduğu bir binada çıkan ve 9 kişinin ölümüne neden olan yangında kundaklama şüphesi ağırlık kazandı. Yangının olduğu binada kalan Aylin Kaplan'ın polise verdiği bilgilerde “Siyah saçlı bir Alman bir nesneyi yakarak bebek arabasının yanına attı” ifadesinin ardından yangının kundaklama sonucu çıktığı şüphesini kuvvetlendirdi. olayla ilgili olarak Almanya İçişleri Bakanlığı 50 kişilik bir komisyon kurulduğunu ve yangının tüm yönleriyle araştırıldığını kaydetti. Alman polisi ise bölgedeki tüm kamera kayıtlarının da soruşturma kapsamında incelendiğini ve gördü tanığı Aylin'in ifadelerini ciddiye aldıklarını duyurdu.


İSTASYONDA IRKÇI YAZI


Yangın faicası, Almanya'nın Solingen kentinde 1993'te Neo-Naziler tarafından gerçekleştirilen ve 5 Türk'ün hayatını kaybettiği kundaklama eylemini hatırlattı. Ludwigshafen kentindeki yangında Medine (48), Hülya (31), Karanfil (4), Dilara (11), Döne (21), Kamil (3) ve Kenan Kaplan (2), Belma Özkaplı (22) ve İlyas Çağlar can verdi. Aylin Kaplan'ın ifadelerinden yola çıkan polis, bölgedeki güvenlik kameralarında şüpheli siyah saçlı bir Alman'ı arıyor. Kentte esnaflık yapan Ali Şen, 10 yıl içinde aşırı sağcıların sık sık yürüyüş yaptıklarına işaret ederken yanan binanın 100 metre ilerisindeki tren istasyonunda bulunan “Pis Türkler, kökünü kazıyın” yazısı ise dikkat çekti. Yanan evin altında 15 yıl önce ırkçı bir gruba ait lokalin bulunduğu da iddia edildi. Yine gördü tanıklarının ifadelerine göre, yangından birkaç dakika önce bir Alman'ın binadan çıktığı belirtildi.


ALMAN BASINI: KUNDAKLANMA İHTİMALİ ÜZERİNDE DURUYOR


9 Türk vatandaşının öldüğü yangın olayı Almanya'da gündeme otururken, Alman basını yangının kundaklanma sonucu çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Televizyon kanalları, yangından kurtulan Türkler'in ifadelerine geniş yer verirken, Aylin Kaplan'ın “Siyah saçlı Alman” ifadesine vurgu yaptı. Gazeteler 9 aylık onur bebeğin dramatik kurtuluşunu ise manşetlere taşıdı. Kundaklama ve NAZİ bağlantısını geri planda değerlendiren Alman basını, konunun hassasiyetini dikkate alarak olası bir gerilimi yumuşatmayı amaçlıyor.


Siyah saçlı ve beyaz yüzlü bir Alman'ı ateş yakarken gördüm


Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki bina yangınında kundaklanma şüphesi artıyor. Yangından yaralı olarak kurtulan Aylin ve Bedriye Kaplan adlı iki kız kardeş, binanın içinde bir Alman'ı gördüklerini söylediler. Bedriye, 'Alman'ın arkasında sakladığı bir şişe olduğunu gördüm' derken, Aylin de bu kişiye kim olduğunu sorduğunda 'Ben Alman'ım' şeklinde karşılık aldığını söyledi. Aylin, 'Burada ne yapıyorsun' diye sorduğunda ise söz konusu kişinin kapıyı yüzüne kapatmaya çalıştığını, kendisinin ise ayağını kapı aralığına koyduğunu anlattı. Bu kişiyi tarif eden Aylin, 'Yüzü beyaz gibiydi' dedi.


Onur'u polis Hakkı kurtardı


Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki Türk ailesinin evinde çıkan yangında, anne ve babası tarafından pencereden atılan 8 aylık Onur Çağlar'ı Türk kökenli Alman polisi Hakkı Paker kurtardı. Muhammet ve Nergis Çağlar'ın üçüncü kattan attıkları Onur, polis Hakkı Paker'in kolları arasında hayatta kaldı. Onur'un hayatını kurtaran Paker, olaydan sonra şoka girdiğini belirterek, amirlerinin izni olmadan konuşamayacağını söyledi. Hakkı Paker'in olay sırasındaki bir mesai arkadaşı da “Arkadaşımız şok altında, travma geçiriyor” dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler