YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yangından sabotaj kokuları geliyor
Yangından sabotaj kokuları geliyor
Yangından sabotaj kokuları geliyor
28 Şubat 2008 / 19:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Almanya'nın Ludwigshafen kentinde 9 Türk'ün ölümüne neden olan yangınla ilgili olarak, savcılıktan ''Yangın teknik bir sebepten çıkmadı'' açıklaması yapıldı. Alman Bild gazetesi, soruşturmayı yürüten uzmanlara dayanarak, bodrum katında başlayan yangının "içten içe yanan bir alev" sonucu ortaya çıktığını yazmıştı.


Haberde, yangının çıktığı yerde elektrik tesisatı ya da gaz borularının bulunmadığına dikkat çekilmişti. İddia, Bild gazetesine dayandırılarak ülkenin saygın gazetelerinden Frankfurter Algemayne'de de yer almıştı. Alman Haber Ajansı (DPA) da, bir polis sözcüsüne dayanarak verdiği haberde, araştırma sonuçlarının hazırlandığını, ancak bir kundakçı gördüklerini söyleyen Aylin ve Bedriye adlı kız çocuklarıyla ilgili psikolojik raporun beklendiğini belirtti.


2 Türk'e 'kundaklama' suçlaması ile 7 yıl hapis


Bu arada, Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Esslingen kentinde bulunan bir ilticacı yurdunu kundakladıkları suçlamasıyla yargılanan iki Türk vatandaşı ağır hapis cezalarına çarptırıldı. Stuttgart Eyalet Mahkemesi, kundaklama ve adam yaralama suçlarından Vakkas G. (22) ve Ali Y. (28) adlı Türkleri 7 yıl 6 ay ve 7 yıl hapis cezalarına mahkum etti. Mahkeme kararında, Almanya'da yaptıkları iltica başvuruları reddedilen ve sınırdışı edilme durumuyla karşı karşıya olan Vakkas G. ve Ali Y.'nin, öfkelerinden dolayı alkolün de etkisiyle kaldıkları dairedeki mobilyayı ateşe verdikleri ve böylece başka insanların zarar görmelerini de göze aldıkları belirtildi. Esslingen'de 2007 yılının temmuz ayı sonunda yaşanan yangında 9 kişi yaralanmış, binada 350 bin euro tutarında maddi hasar meydana gelmişti.


9 Türk vatandaşı hayatını kaybetti


Almanya'nın Ludwigshafen kentinde, Türklerin yaşadığı bir binada 3 Şubat 2008 tarihinde yangın çıkmış ve 5'i çocuk 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti. Medine Kaplan (48), kızı Belma Özkaplı (22), torunu İlyas Çağlar, hamile Hülya Kaplan (31) kızları Karanfil (4) ve Dilara Kaplan (11), Döne Kaplan (21) ile çocukları Kamil (3) ve Kenan Kaplan (2).


CNN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler