YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yahudilerin Filistinlileri tacizi devam ediyor
Yahudilerin Filistinlileri tacizi devam ediyor
23 Eylül 2014 12:22
Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria'ya yerleştirilen Yahudiler, Filistinlileri özel hayatlarında da taciz ediyor.

 

Batı Şeria'nın El-Halil kentinde bir Yahudi yerleşimci, Filistinli Süleyman Iyd el-Hezalin'in tandır fırınının dumanından zarar gördüğünü ileri sürerek dava açtı. Davanın Yahudi yerleşimcinin lehine sonuçlanması halinde Filistinli Hezalin, 100 bin dolar para cezasına çarptırılacak.

Halil kentinin Ummul Hayr köyünde yaşayan Süleyman Iyd el-Hezalin (57), bir Yahudi yerleşimcinin tandır fırınından zarar gördüğü iddiasıyla kendisine dava açtığını şöyle anlattı:

"Geçen sene tandırın ve diğer evlerin yıkılması konusunda bir uyarı aldık ardından İsrail mahkemesinden Karmiel yerleşim biriminde oturan bir Yahudi'nin tandırın dumanından zarar gördüğünü ileri sürerek, 100 bin dolar tazminat talebiyle açtığı davanın tebliğatı elimize ulaştı. Ailemin ekmeğini pişirdiğim tandırın bana 100 bin dolara mal olacağı aklımın ucundan geçmezdi." 

Tandırdan zehirli gaz çıktığı iddiasına ilişkin Hezalin, kullandıkları tandırın çamurdan yapılan ve ısıtılması için tezek kullanılan ilkel bir fırın olduğunu kaydederek, "Tezeğin yanması sonucu çıkan dumanda zehirli gaz nereden çıkıyor " diye sordu.

Bu bölgeye 1982'de getirilen Yahudi yerleşimcilerden doğrudan saldırıya kadar varan türlü eziyetler gördüklerini, koyun otlatmalarının dahi engellendiğini söyleyen Hezalin, şöyle devam etti:

"Onların derdi tandır değil, onlar bizi çıkartarak evlerimize sahip olmak istiyorlar. İşgalciler tarafından Negev'den çıkarıldığımız 1948 yılından bu yana burada oturuyoruz. Bugün de bizi bir kez daha göçe zorlamak istiyorlar ancak buradan çıkmayacağız ve Nekbe'yi tekrarlatmayacağız." 

Elinde resmi evraklar bulunan Tarık Hezalin, "Dedem bu toprakları 1948'de 100 deveye satın aldı. Bu yerleşim yeri ise 1982'de kuruldu. Yahudiler, köyde yaşayanlara açtığı davalarda bizim buraya sonradan geldiğimizi iddia ediyor. Bu şaka değil günün birinde kendimizi niai bir kararın karşısında bulabilir ve bu cezayı ödemek zorunda kalabiliriz. Bütün köy tehdit altında. İsrail buldozerleri 2007, 2008 ve 2012'de 3 kere köyü yıktı ancak bir tekrar imar ettik" diye konuştu.

Teneke ve çadır bezinden yapılma evlerde yaşayan bölge halkı hayvancılıkla geçimini sağlıyor ancak Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilerin hayvanlarını otlatmalarına engel olması nedeniyle hayvan sayısında ciddi bir azalma görülüyor.

Nekbe, 1948'de yaklaşık bir milyon Filistinlinin zorunlu göçe tabi tutulması ve İsrail'in bağımsızlığını ilan etmesi anlamında kullanılıyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria'ya yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerinin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere yol açıyor.

Muhabir: Safiye Karabacak
Yayınlayan: Ekrem Kaftan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler