YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yahudilerden Olmert'e tepki
İsrail'in eski Başbakanı Ehud Olmert, ABD'de konuşma yaptığı sırada protesto edildi.
Yahudilerden Olmert'e tepki
23 Ekim 2009 / 17:45 Güncelleme: 23 Ekim 2009 / 17:45

Halen ABD'de bulunan ve konferanslar veren Olmert'in, San Fransisco'da dün bir oteldeki konuşması, kadınlı erkekli protestocular tarafından sık sık kesildi ve kendisine "savaş suçlusu, katil" diye bağırıldı.

İsrail basınına göre, Olmert, konuşması sırasında bazı Yahudi protestoculardan tepki gördü. Protestoculardan biri, Olmert'e, "Sen bir savaş suçlususun. San Francisco, burada bir savaş suçlusu bulunmasından utanmalıdır" diye bağırırken, olayı görüntüleyenler tarafından Yahudi olduğu belirtilen bir genç kadın da "Benim adıma daha fazla soykırıma hayır" diye bağırdı.

Bir başka kadının ise kırmızıya boyanmış ellerini havaya kaldırıp protestoya katıldığı belirtildi. Salondakilerden yaklaşık 20 kişinin Olmert'i protesto edip bağırdığı, güvenlik görevlilerinin ise bazı protestocuları zor kullanarak salon dışına çıkardıkları ifade edildi.

Protesto eylemi, Olmert'in konuşmasını yapacağı salona kameraların girmesine izin verilmemesi nedeniyle protestoculardan biri tarafından cep telefonuna kaydedildi. Eylemciler, görüntüleri, internetteki paylaşım sitesi Youtube'a da gönderdi.

Youtube'daki görüntülerin sonunda, "savaş suçlusu yargılanana kadar her konuşmasını protesto edeceğiz" ifadesine yer verildi.

-İKİNCİ KEZ PROTESTO EDİLDİ-

Bu, İsrail'in Gazze Şeridi'ne bu yılın başında düzenlediği "dökme kurşun" operasyonu sırasında Başbakanlık görevinde bulunan Olmert'in, ABD'deki temasları sırasında karşı karşıya kaldığı ikinci protesto eylemi oldu. Bir hafta önce de Olmert, Chicago Üniversitesi'nde yaptığı konuşma sırasında benzer şekilde protesto edilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler