YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yahudiler İsrail askerlerine saldırdı!
Yahudiler İsrail askerlerine saldırdı!
10 Mart 2015 02:53
Batı Şeria’nın güneyinde yar alan Bat Ayin Yahudi yerleşim biriminde bir grup yerleşimcinin saldırısına uğrayan İsrail askerlerinin buna, tepki gösterdiği bildirildi.

Bat Ayin Yahudi yerleşim biriminde bir grup, Yahudi yerleşimcinin pazar günü saldırısına uğrayan İsrail askerlerinin, Yediot Ahronot gazetesine yaptıkları açıklamayla tepkilerini dile getirdiği belirtildi.

Gazetenin internet sitesinde yer alan habere göre, İsrail askerleri yaptıkları açıklamada, “Bat Ayin’de bize saldıran (Yahudi) yerleşimcilerin gözlerini kan bürümüştü ve neredeyse bize fiziksel olarak zarar vereceklerdi” ifadesini kullandı.

"Koruduğumuz insanlar bize saldırıyor"

Haberde, İsrail ordusundaki Golan Tugayı'ndan bir grup askerin, İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 2 binden fazla Filistinlinin ölümüne sebep olan saldırıya atıfta bulunarak, “Bir kaç ay önce Şucaiye’de savaşarak savunduğumuz insanlar şimdi bize saldırıyor” değerlendirmesinde bulunduğu kaydedildi.

Yahudi yerleşimcilerin yüzüne tükürdüğünden yakınan bir İsrail askerinin, “Henüz kimse benden özür dilemedi. El Halil’deki teröristlerle bu yerleşimciler arasında fark yok gibi gözüküyor” dediği ifade edildi.

Yediot Ahranot’ta yer alan haberde, saldırıyla ilgili başlatılan soruşturma sonucunda, "aşırı sağcı Yahudilerin İsrail askerlerine taş attığı ve fiziksel zarar vermeye çalıştığının” belirlendiği ve olayla ilgili 2 kişinin tutuklandığı belirtildi.

Geçen pazar günü, Bat Ayin Yahudi yerleşim yerindeki bazı aşırı sağcı Yahudileri tutuklamak üzere polislerin gelmesinden önce bölgede güvenliği sağlamakla görevlendirilen İsrail askerlerinin, bazı yerleşimcilerin taşlı saldırısına uğradıkları, kendilerini koruyabilmek için havaya uyarı ateşi açmak zorunda kaldıkları bildirilmişti.

-Filistinlilere saldırıyorlar-

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek, İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri sık sık sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.

Yahudi yerleşimciler, sık sık Müslüman ve Hristiyanlara ait ibadethane, mezarlık ve tarım alanlarına da saldırılar düzenliyor.

İsrail, Batı Şeria'yı "Yahuda ve Samarya" şeklinde adlandırarak kendi toprağı görüyor. İsrail İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklanandan fazla olduğunu belirtiyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler