YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yahudiler de İsrail'i kınadı...
İsrail, farklı milletlerden binlerce insanın katıldığı protesto ile kınandı.
Yahudiler de İsrail'i kınadı...
01 Haziran 2010 / 08:51 Güncelleme: 01 Haziran 2010 / 08:53

İsrail'in, insani yardım için Gazze'ye giden yardım gemisine yaptığı kanlı saldırı, New York'ta farklı milletlerden binlerce insanın katıldığı protesto ile kınandı. İsrail ordusunun yaptığı kanlı baskın, binlerce Amerikalı, Yahudi, Arap ve Türk tarafından kınandı. Gösterilerde Türkiye ve Filistin bayrakları boy gösterdi.

New York'ta iki farklı yerde başlayan, daha sonra İsrail'in New York Konsolosluğu önünde devam eden protesto gösterilerinde Asidik Yahudilerinin eylemi de dikkat çekti. Binlerce genç-ihtiyar Asidik Yahudisi, İsrail Konsolosluğu önüne gelerek, İsrail devletinin hem yardım gemisine saldırısını hem de İsrail'deki bir mezarlığın kaldırılmasını protesto etti. New York genelinden Manhattan'daki Konsolosluğun bulunduğu 2. Cadde'ye gelen Asidik Yahudileri, saatler boyu kimi zaman Almanca kimi zaman ise İngilizce olarak İsrail devleti aleyhine sloganlar attılar. Protesto gösterisine 7 bin civarında Asidik Yahudisinin katıldığı tahmin ediliyor.

Times Square (Meydanı)'nda toplanan Amerikalı, Arap ve Türk kökenli binden fazla kişi eylem yaptı. Meydanda toplanan eylemciler, burada İsrail aleyhine sloganlar atıp kanlı saldırıyı kınadı ve daha sonra kalabalık 42. Sokak üzerinden İsrail Konsolosluğu'nun olduğu 2. Cadde'ye kadar yürüdü. Türkiye ve Filistin bayrakları ile yürüyen grup, İsrail'i kınarken, Türkiye'nin tutumuna övgülerde bulundu.

Al-Awdany isimli sivil toplum grubu tarafından organize edilen protesto, saatlerce sürdü. Asidik Yahudileri ile farklı milletlerden bir araya gelen topluluğun protesto gösterileri 42. Sokak ile 2. Cadde üzerinde karşılıklı kaldırımlarda birbirinden bağımsız olarak devam etti. Akşam saatlerine kadar süren protesto eylemleri daha sonra olaysız şekilde son buldu. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler