20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,295
 • BIST95.147
 • Dolar4,7426
 • Euro5,4936
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2507
 • İstanbul29 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya22 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yahudi Profesör İsrail’i yerden yere vurdu!
Yahudi Profesör İsrail’i yerden yere vurdu!
Yahudi Profesör İsrail’i yerden yere vurdu!
19 Ocak 2009 / 10:10 Güncelleme: 19 Ocak 2009 / 00:00


Amerikalı ünlü Yahudi akademisyen Prof. Norman Finkelstein, İsrail'in Gazze operasyonuna isyan etti. Yapılan katliama çok sert tepki gösteren Finkelstein, İsrail'in Gazze'de Holokost (Yahudi soykırımı) yaptığını söyledi.


Hem annesi hem babası Holokost'tan kurtulan Finkelstein, İsrail'in "delirdiğini" düşünüyor. Nazilerin II. Dünya Savaşı'nda Yahudilere yaptıkları ile İsrail'in Filistinlilere reva gördüğünü aynı kefeye koyan Finkelstein, "Gazze'de yapılan katliamdır, kıyımdır." diyor. Finkelstein, yakınları soykırıma uğramış Amerikalı bir Yahudi olarak İsrail'e karşı hiçbir hissî bağ duymadığını, İsrail'in barış düşmanı bir ülke olduğunu kaydediyor.


Zaman'a konuşan Finkelstein, İsrail'in sadece Batı Şeria'nın kendisine verilmesi durumunda barış yapacağını savunuyor. Türkiye'nin Gazze katliamlarına verdiği tepkiyi ise olumlu buluyor. Bazı çevrelerin Başbakan Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerine karşı çıkan Finkelstein, "Kendisine en yüksek saygılarımı sunuyorum." ifadesini kullanıyor.


Prof. Finkelstein, Holokost'un Yahudilerce istismar edildiğini anlattığı "Holokost Sanayi" kitabının yayınlanmasının ardından DePaul Üniversitesi'ndeki işinden olmuştu. İsrail de ünlü bilim adamının 10 yıl boyunca ülkeye girmesini yasaklamıştı.


Finkelstein, İsrail'in sadece Batı Şeria'nın kendisine verilmesi durumunda barış yapacağını savunuyor. Finkelstein'ın verdiği cevaplar şöyle:


İSRAİL, HİZBULLAH'A KARŞI REZİL OLDU


İsrail bu operasyonu ile neyi amaçladı?


Temelde iki hedefi var. Birincisi Arap devletleri arasında korku yayarak caydırıcılık gücünü tekrar takviye etmek. Bu İsrail'in stratejik doktrininin temel ilkelerinden biridir. Arap ülkeleri İsrail'in büyük askerî kuvvetinden korkmalı, İsrail'in istediklerini yapmalı ve emirlerine itaat etmelidir.


İsrail'in caydırıcılık kapasitesi Mayıs 2000'de Hizbullah'ın işgalci İsrail ordusunu Güney Lübnan'dan çıkarması üzerine sarsılmıştı. Bu yenilginin hemen ardından İsrail caydırıcılığını tekrar tesis etmek için Hizbullah ile yeni bir savaş hazırlığına girdi. 2006'da uzun hazırlıklara ve harekâtta hava kuvvetlerinin yoğun olarak kullanılmasına rağmen İsrail, Hizbullah'a karşı bir defa daha rezilane bir hezimet yaşadı.


İSRAİL HİÇBİR ZAMAN KARŞISINDA MAKUL BİR BARIŞ MUHATABI GÖRMEK İSTEMEZ


İkinci gaye ise Filistin'in barış "hücumunu" akamete uğratmaktı. Araplarla barışı müzakere etmemek de İsrail'in diğer temel ilkelerinden biridir. İsrail, Araplara her zaman emir vermek ister ama müzakere etmek istemez. Hamas, çok ılımlı bir çizgiye doğru geliyordu. 1967 öncesi sınırlar çerçevesinde barışa "evet" diyebileceğinin kuvvetli sinyallerini göndermeye başlamıştı. Suriye ve Batı Şeria'daki Filistin liderliği de bu yönde işaretler veriyordu. İsrail, milletlerarası camianın son 30 yıldır desteklediği bu barış planına mecbur edilebileceği endişesine kapıldı. Bu tür barışa ABD ya da şöyle diyelim, ABD destekli İsrail itiraz ediyor. Hamas gittikçe ılımlı bir çizgiye doğru ilerliyor, 2008 Haziran'ında kabul edilen ateşkese riayet ederek de güvenilir bir barış ortağı olabileceğinin işaretlerini veriyordu. Yani sözünü tutuyordu. Bu arada İsrail ne yapıyordu? İsrail ateşkesin mühim şartlarından biri olan Gazze tecridinin kaldırılması için hiçbir şey yapmadı. İsrail'in stratejisi Filistinlilerin bu barış "hücumunu" öldürmekti ki İsrail, bunu her zaman yapar. Filistinlileri her zaman tepki vermeye zorlar. Ya Hamas'ı tamamen tahrip etmek istiyor ya da o kadar fazla zarar vererek Hamas'ın "biz hiçbir zaman İsrail ile müzakere etmeyiz" demesini temin etmeye çalışıyor. Bu da tam olarak İsrail'in istediğidir. İsrail hiçbir zaman karşısında ılımlı, makul bir barış muhatabı görmek istemez. Böyle bir muhatap ortaya çıkarsa milletlerarası baskının artacağını çok iyi bilir. Hamas şu an çözümden yana, sözlerini tuttu. Sözlerini tutmayan ve müzakere etmek istemeyen taraf İsrail'dir.


İsrail'in barışla pek ilgilenmediğini söylüyorsunuz...


İsrail barış istiyor ama kendi şartlarında bir barış istiyor. Bu şartlardan mühim bir tanesi Batı Şeria'nın İsrail'e bırakılması.


BİR HAPİSHANEDE İNSAN AVLAMAK İÇİN JETLERİ VE HELİKOPTERLERİ GÖNDERMEK KORKAKLIKTIR


Harekât İsrail açısından başarılı mı?


Öncelikle kullandığımız ifadelere dikkat etmemiz lazım. Burada ne bir harekât var ne de bir savaş. Burada olan katliamdır, kıyımdır. 200-300 çocuk öldürülmüşse bu savaş olamaz. Kuvvetli bir ordu savunmasız bir halka saldırırsa, bu bir savaş olmaz. Eğer bir kovada balık avlarsanız, buna kimse savaş diyemez. Bir İsrailli köşe yazarının dediği gibi bir hapishanede insan avlamak için jetleri ve helikopterleri göndermeye cesaret denemez. Şu an olan savaş değildir. Ölenlerin üçte biri çocuklar. Bu sadece bir katliamdır.


İsrail'in amaçları açısından baktığımızda başarılı olduklarını teslim etmemiz gerekir. İsrail'in çılgın bir devlet olduğu, aklını kaybettiği ve emirlerine uyulması gerektiği konusunda Filistinliler ve Araplar arasında bir korku oluştu. İkincisi ise Hamas bir barış ortağı olarak yok ediliyor. Hamas'tan şimdi "asla masaya oturmayacağım" türü laflar duyacaksınız. İsrail'in istediği tam da budur.


İSRAİL ÇILGIN, DELİ BİR DEVLET


İsrail'e terörist devletten başka ne denebilir? İnternet sitenizde, Holokost kurbanlarının, çocuklarının Nazilerin kendilerine yaptıklarını, şimdi Filistinlilere yaptıklarını söylüyorsunuz. Bu doğru bir niteleme mi?


Birçok yorumcunun dile getirdiği gibi sanıyorum İsrail aklını kaybediyor, deliriyor. Bunları dürüstçe ifade etmemiz gerekiyor. Bütün dünya, Amerika, Avrupa, Asya barış isterken, bu ülke savaş, savaş ve yine savaş istiyor. Gazze katliamları başladığı hafta İsrail basınında İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin tamamının Gazze ile ilgilenmediği, zira İran'a karşı bir harekat düşünüldüğü yazıldı. Daha sonra aynı hafta Lübnan'a karşı askerî bir harekat planlanabileceği haberleri yer aldı. İsrail çılgın, deli bir devlet.


Sorum, siz bu nitelemeye katılıyor muydunuz? Yani Holokost kurbanlarının torunları Nazilerin yolundan mi gidiyor?


Sitemdeki fotolara bakın ve kendiniz karar verin. İnsanların ne düşünmesi gerektiğini ben söyleyemem. Söylediğim şu, fotoğraflara bakın ve karar verin. (Fotolar için: http://www.normanfinkelstein.com/article.php?pg=11&ar=2510)


ÇILDIRMIŞ İSRAİL’İ ZİYARET ETMEK İÇİN ÖZEL BİR İHTİRASIM YOK


Hem anneniz hem babanız Holokost'tan kurtuldu. Holokost'a bu kadar ehemmiyet atfeden İsrail'e giremiyorsunuz. Neden?


Bakın bir konuyu açıklığa kavuşturayım. Ben İsrail'e girmeye çalışmıyordum. İsrail'e gitmek için özel bir arzum yok. İşgal altındaki Filistin topraklarında bulunan dostlarımı görmeye gidiyordum. İsrail, arkadaşlarımı görmeme engel oldu. Milletlerarası hukuka göre buna hakları yok aslında. İsrail'e hiçbir şekilde milli güvenlik tehdidi filan arz etmiyordum. Böylesine çıldırmış bir ülkeyi görmek için, dediğim gibi, özel bir ihtirasım yok.


İSRAİL TERÖRİST BİR DEVLET


Bazı Yahudi aydınlar, İsrail'in bir terör devleti olduğunu söylemeye başladılar. Katılıyor musunuz?


Eğer katılmasam, başka ne diyebilirim bilemiyorum. Harekâtın amacı sivil halkı korkutarak, Filistinlilerin İsrail'den çekinmelerini temin etmekti. Terörün sözlükteki manası şudur: Siyasi bir hedefe ulaşmak için sivil halkın hedef seçilmesi. Bu katliamların hedefi sivil halkı terörize etmek ve günün sonunda Filistinlilerin aman dilemesini sağlamak üzere sivil altyapının mümkün mertebe tahrip edilmesiydi. Okullara, camilere, ambulanslara, hastanelere, BM yardım kurumlarına saldırdığınızda bu nasıl isimlendirilmelidir? Eğer bunlar terör değilse, terör nedir?


İSRAİL GAZZE'DE BİR HOLOKOST YAPIYOR


Büyük ses getiren Holokost Sanayi kitabınızda İsrail'in berbat insan hakları ihlallerini gözden kaçırmak ve eleştiriye karşı bağışıklık kazanmak için Holokost'u istismar ettiğini savunuyorsunuz. Bu son harekâtta bunun örnekleri yaşandı mı?


Evet kullanmaya çalıştılar ama çok mide bulandırıcı bir şekilde. Amerikan Yahudi Komitesi Başkanı David Harris bir makale yazarak, Gazze'deki harekâtın 27 Ocak'a yakın zamanlarda gerçekleşmesinin bir tesadüf olmadığını, zira 27 Ocak'ın Holokost kurbanlarını anma günü olduğunu dile getirdi. İkisi arasında bir bağlantı olduğunu ima etti. Hakikatte bir bağlantı var, o da şu: İsrail Gazze'de bir Holokost yapıyor. Tabii ki Harris'in söylemek istediği bu değildi, Holokost kartını oynamak istiyordu. Artık bunun çok işe yaradığını düşünmüyorum. Gazze'deki katliamlar gösterdi ki hem milletlerarası kamuoyunda hem de Yahudi cemaatinde İsrail'e olan destek azalıyor. Dolayısıyla, Holokost ya da anti-semitizm kartı eskisi kadar işe yaramıyor.


Sizi de anti-semitik ilan edenler vardır.


Dediğim gibi artık bu propaganda işe yaramıyor.


FİLİSTİNLİLER, 1948'DE PLANLI ETNİK TEMİZLİĞE MARUZ KALDI


"Cüret'in Ötesinde" kitabınızda İsrail'in, Filistinlilerin etnik temizliğinden sonra kurulduğunu ancak bu etnik temizliğin önceden planlanıp planlanmadığının net olmadığını söylüyorsunuz. Bu netleşirse, 1948'de İsrail'in yaptığı soykırım mı olur?


Artık şunu söyleyebiliriz, evet etnik temizlik önceden planlanmıştı. İsrail'in eski Dışişleri Bakanı Sholomo Ben Ami bile birkaç yıl önce yayınlanan "Savaş Yaraları" isimli kitabında 1948'de Filistinlilerin planlı bir etnik temizliğe maruz kaldığının net olduğunu söylüyor. Bu önceden planlanan etnik temizliğin de Siyonist felsefenin mühim düsturlarından biri olduğuna dikkat çekiyor. Etnik temizlik etnik temizliktir ve savaş suçudur ama soykırıma girer mi bilmiyorum.


İSRAİL BÖLGEDE AMERİKAN MENFAATLERİNE HİZMET EDİYOR


Gazze'deki olayları ve genelde İsrail-Filistin ihtilafını yansıtırken Amerikan medyası neden bu kadar İsrail yanlısı?


Sanıyorum iki sebebi var. Öncelikle İsrail bölgede Amerikan menfaatlerine hizmet ediyor. Amerikan basını Amerikan menfaatlerine hizmet eden bütün devletleri mazur görür. Mesele budur ve diğer ülkeler için de geçerlidir. Suudi Arabistan ve Mısır gibi korkunç ülkeler de Amerikan basınınca mazur görülür. Ayrıca benim etnik unsur dediğim bir sebep var. Gazetelerin birçoğunda ve genel olarak medya sektöründe ciddi bir Yahudi mevcudiyeti var ve Yahudi dayanışması burada rol oynuyor. Ancak bu ikinci sebebi biraz nüanse etmemiz gerekir. İlk unsuru yani İsrail'in bölgede Amerikan menfaatlerine hizmet ettiğini aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. İkincisi de liberal Yahudi çevreler katliamların başladığı ilk günden itibaren harekata mesafe koydular.


ERDOĞAN VE TÜRK HALKINA EN YÜKSEK SAYGILARIMI GÖNDERİYORUM


Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'i sert bir şekilde eleştiriyor. Bu çok alışılmış bir şey değil bir Türk Başbakanı için. Karşılığında da ABD'de bazı çevrelerden sert eleştiriler alıyor. Siz Erdoğan'ın Gazze meselesindeki duruşunu nasıl buluyorsunuz?


Keşke daha fazlasını yapsaydı. Katar, Moritanya, Bolivya ve Venezuela gibi bu çılgın ülke ile diplomatik ilişkileri kesseydi. Ancak şu anki durduğu yerin bile muhteşem olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Hamas'ın Türk hükümetinin jestlerine saygı duyması ve Türk askerlerinin sınırlara yerleştirilmesine sıcak bakmasından memnun oldum. Bu Türk hükümetine yönelik çok büyük bir saygı ve takdir ifadesi.


Türkler Filistinlilere merhametle, adaletle, hürmetle muamele ediyor. 2003'te ABD'nin Irak işgalinden önce Türkiye nasıl Amerikan askerlerinin topraklarını kullanmasına müsaade etmediyse şimdi de aynı doğru yerde duruyor. Bütün Türkler bundan gurur duymalıdır. Erdoğan ve Türk halkına en yüksek saygılarımı gönderiyorum.


İSRAİL CEHENNEMDEN ÇIKMIŞ BİR ÜLKE


Hem annesi hem babası Holokost'tan kurtulmuş birisi olarak İsrail'in Gazze'deki harekâtı hakkında şahsen ne düşünüyorsunuz?


Acımasızca, vahşice ve gayri-insani araçlarla bu savaşları sürdüren İsrail'e karşı ciddi bir hissiyatım olmayalı uzun bir süre geçti. İsrail vandal bir ülke. Rus bir yazar çağdaş vandal ülkelere "Telgraflı Cengiz Han'lar" ismini takmıştı. İsrail, "bilgisayarlı Cengiz Han". Bu devlete karşı herhangi bir bağ hissetmiyorum. Orada çok güzel dostlarım var ve tabii ki hiçbir şekilde zarar görmelerini istemem. Bunu söylemekle birlikte, zaman zaman İsrail'in cehennemden çıkmış bir ülke olduğunu düşünmeye başladım. Şeytani bir devlet. Nüfusunun % 90'ı katliamlar karşısında coşkuya kapılıyor, gurur duyuyor, katliamı gerçekleştirenleri kutsuyor ve kahraman ilan ediyor. Bir çocuk bahçesine Sherman tankı gönderip, çocukları yakarak yok etmek, bu mudur kahramanlık, bu mudur cesaret?


DePaul Üniversitesi'nde hocalık yapmanız engellendi, Princeton'dan doktoranızı alırken bile zorlandınız. Bütün bunlar neden başınıza geldi?


Bazı problemlerim olduğu doğru. Ancak Gazze'de olanlar karşısında bunları tartışmanın çok yersiz, aptalca ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. 300 çocuk katledildi, yakıldı, bütün Gazze'ye fosfor bombaları atıldı. Bu insanların on yıllardır tekrar ve tekrar inşa etmeye çalıştıkları hayatları bir defa daha yok edildi. İsrail dediğimiz ülke 1978'de, 1982'de, 1993'te, 1996'da, 2006'da ve 2008'de tekrar tekrar işgal etti Arap topraklarını ve sürekli yok etti, tahrip etti. Sonra da bu şeytani, narsist insanlar ellerini başlarının arkasına alıp, "Bizi neden kimse sevmiyor?", "Neden komşularımız bizim de bu topraklarda olmamıza tahammül edemiyor?" diye soruyor. Nasıl tahammül edebilirler ki? (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler