YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yahudi lobisinden teşekkür...
Amerika'daki en büyük Yahudi kuruluşu, İsrail'deki yangına yardım elini uzatan Türkiye'ye gönderilen iki yangın söndürme uçağından dolayı teşekkür etti.
Yahudi lobisinden teşekkür...
05 Aralık 2010 / 09:06 Güncelleme: 05 Aralık 2010 / 09:14

Tarihinin en büyük çevre felaketiyle karşı karşıya olan İsrail'e yardım elini uzatan Türkiye'ye İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ardından Amerika'daki Yahudi lobisi de teşekkür etti.

Amerika'daki en büyük Yahudi kuruluşu olan İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (ADL) Başkanı Abraham Foxman, Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazarak Ankara'nın İsrail'de çıkan yangın dolayısıyla gönderdiği iki yangın söndürme uçağından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Mavi Marmara saldırısının ardından ikili ilişkilerde yaşanan krize rağmen İsrail'e yapılan yardımı, "Bu her şeyden önce bizim bu bölgedeki insanlara olan bir borcumuzdur." diye niteledi. Davutoğlu, insanî bir durum söz konusu olduğunda Türkiye'nin başka bir meseleyi öne çıkarmayacağını belirtti.

Davutoğlu, insani bir konu söz konusu olduğunda Türkiye'nin başka bir meseleyi öne çıkarmayacağını belirtti. İftira ve İnkarla Mücadele Birliği'nin (ADL), İsrail'in Hayfa kenti yakınlarında çıkan yangın dolayısıyla yayımladığı mesajda Türkiye'ye özellikle dikkat çekildi. Mesajda yangın söndürmeye yardım eden ya da yardım teklifinde bulunan ülkelerden Azerbaycan, Avustralya, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Fransa, Almanya, Yunanistan, Gürcistan Romanya, Rusya, İspanya, ABD, İngiltere'ye teşekkür edilirken, Türkiye'ye iki paragraf ayrıldı. İki yangın söndürme uçağının gönderilmesi ve Başbakan Erdoğan'ın yangında hayatını kaybeden 42 İsrailli için yayınladığı taziye mesajının "not edildiği" ifade edildi. ADL Başkanı Foxman mesajında, 'bazen afetlerin eski dostları tekrar bir araya getirmeye ve ilişkileri yeniden canlandırmaya vesile olabileceğini' belirtirken, "Belki Türkiye'nin ihtiyaç zamanında İsrail'e şartsız yardım etmek istemesi belki de bu korkunç yangının küllerinden iyi bir şeyin doğmasını sağlayabilir." ifadesini kullandı. Foxman, ayrıca Erdoğan'a teşekkürlerini ifade eden bir mektup yazdı. ADL Başkanı, Erdoğan'a gönderdiği mektupta şunları dile getirdi: "Türkiye'nin bu krizde vermiş olduğu acil ve yapıcı tepki, İsrail'in bu çok zor zamanında dostluğun önemli bir işareti ve İsrail ile Türkiye arasındaki tarihi ve derin bağların günümüz hatırlatıcısıdır."

Manama'daki bölgesel güvenlik zirvesi için Bahreyn'e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Türkiye'nin yardım kararını kendi iradesiyle aldığını vurguladı. Yangın haberini Başbakan Erdoğan ile yaptıkları bir toplantı sırasında aldıklarını ifade eden

17 bin kişi tahliye edildi

İsrail'in kuzeyinde perşembe günü çıkan orman yangınında kuru hava ve rüzgârın da etkisiyle kül olan ormanlık alan 40 bin dönüme ulaştı. Yangının çıkış sebebinin ise nargile olması ihtimali ortaya çıktı. Yangının başladığı Dürzi köyü Asfiya'nın girişinde, bir ailenin piknik yapıp nargile içtiği ve yangına sebep olduğu şüphesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Dört farklı bölgede devam eden yangın sebebiyle dün iki köy boşaltıldı. Bölgeden yangın dolayısıyla tahliye edilenlerin sayısının 17 bini aştığı kaydedildi. Yangında, 40'ı bir otobüsün içinde diri diri yanan cezaevi görevlileri olmak üzere şimdiye kadar 42 kişi hayatını kaybetti. Birkaçının durumu ağır olmak üzere yaklaşık 45 kişi de yaralandı.

Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler