YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yağmacı sokakta infaz edildi
7'lik depremde yaklaşık 200 bin can kaybeden Haiti sokaklarında vahşet kol geziyor... Yağmacılık yaparken yakalanan bir adam çırılçıplak soyulup sopalarla vahşice linç edilidikten sonra çöplerle birlikte yakıldı...
Yağmacı sokakta infaz edildi
18 Ocak 2010 / 09:35 Güncelleme: 18 Ocak 2010 / 10:33

HAİTİ’de, 13 Ocak’ta meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremden sonra Haiti sokaklarında vahşet kol geziyor... Polis yağmacılarla başa çıkamayınca halk yağmacıların cezasını kendi veriyor...

Yağmada yakalanan bir adam önce soyulup dövüldükten sonra çöplerle birlikte ateşe verildi...

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

TÜRK EKİBİN KURTARMA ÇALIŞMALARI

Türk’ün gücü ve kalbi çok büyük

Depremden bir gün sonra ülkeye hareket eden 9 kişilik GEA Arama Kurtarma ekibi, depremden 80 saat sonra, başkent Port Au Prince’deki Carribean alışveriş merkezinin enkazından iki kadını canlı kurtardı. Kazdıkları tünellerle yaralıları enkazdan çıkaran Türk ekibinin başarısı, bir çok noktada sonlandırılan arama-kurtarma çalışmalarının yeniden başlamasına neden oldu.

Ses geliyorsa ümit kesilmez

GEA Koordinatörü Umut Dinçşahin, Haiti’de yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Halkın yönlendirmesi ve işbirliğiyle Carribean Alışveriş Merkezi’nde çalışmaya başladık. Güvenliğimizi Birleşmiş Milletler'e bağlı askerler sağladı. Buradan üç kişi kurtarıldıktan sonra ekipler, ‘umut tükendi’ diye, enkazı bırakmışlar. Sesler duyunca çalışmayı sürdürdük. İçeride olduğu söylenen Filipinli kasiyer Lamy ve müşterilerden Jasme ile bağlantı kurduk.

48 saat uyumadan çalıştık

Enkazın büyüklüğü ve zorluğu nedeniyle çalışmalarımız çok ağır ilerledi. Depremden 80 saat sonra, dün saat 11.30’da  Lamy ve Jasme’yi kazdığımız tünellerden dışarı çıkardık. Ruslar’ın kurduğu hastanede tedavi görüyorlar, durumları iyi. 48 saat uyumadan çalıştık. Burada, Türk’ün gücü, Türk’ün kalbi çok büyük diyorlar. Bize inanılmaz ilgi gösteriyorlar. Tüm Türkiye bu görüntülerle gurur duysun.”

Endonezya depreminde görev almışlardı

HAİTİ’ye giden GEA ekibi Kadir Erkan, Cem Behar, İbrahim Doğru, Betül Ergün, Zeynep Gül Ünal, Mihrican Bal, Caner Kalaycı ve Nazım Özdemir’den oluşuyor. Tamamı gönüllülerden oluşan ekibin bir kısmı, 30 Eylül ve 1 Ekim’deki depremlerin yıktığı Endonezya’da da kurtarma çalışmalarına katılmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler