YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ya teslim olacak ya ölecek!
İsyan ateşinin yandığı Libya'da yeni gelişme...
Ya teslim olacak ya ölecek!
22 Şubat 2011 / 11:22 Güncelleme: 22 Şubat 2011 / 14:35

 Kanal a haber merkezi - Libya ordusu, 41 yıllık diktatör Muammer Kaddafi’yi teslim alma kararı aldı. Kaddafi bu karara direnmesi halinde öldürülecek.

Libya’da üç gün önce başlayan halk isyanı sürüyor. BaşkentTrablus ve ülkenin en önemli şehirlerinden Bingazi'de göstericiler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların sürdüğü belirtiliyor.

Bu arada, Kaddafi’nin göstericilere karşı acımasız müdahale etmesini istediği ordu, kritik bir karar verdi. Ordunun aldığı karara göre, Muammer Kaddafi teslim alınacak, teslim olmaya direnmesi halinde ise öldürülecek.

İslam dünyasının ünlü bilgin ve din adamlarından Yusuf el-Kardavi, Kaddafi’nin öldürülmesi için fetva vermişti. el-Kardavi, El-Cezire televizyonundan Libya ordusuna çağrıda bulunarak, Libya'yı kendi halkına ateş emri veren Kaddafi'den kurtarmasını istemişti.

Libya’da 25 milyar dolarlık Türk yatırımı var.

Bu ülkede 30 bin civarında Türkiye vatandaşı bulunuyor.

Olayların başlamasından bu yana 2000’in üzerinde Libya vatandaşının öldüğü, ancak ölü sayısının Kaddafi yönetimi tarafından gizlendiği öğrenildi.

Olaylar sırasında Kaddafi muhaliflerinin de yönetim taraftarı polis ve diğer devlet görevlilerinden yaklaşık 70 kişiyi meydanlarda asarak öldürdüğü belirtiliyor. Ayaklanma sırasında halkın esas hedefi yönetimi devirmek. Ancak bu karışıklık sırasında kişisel amaçlarla yağma, talan, hırsızlık ve gasp yapanlar da var.

Libya’da kişi başı ortalama milli gelir 9 000 Dolar olmasına rağmen bu paranın adil bir şekilde dağılmamasından dolayı günde 1 Doları bile bulamayan açlık ve sefalet içinde yaşamaya çalışan insanlar da var.

ABD yönetimi bir taraftan Kaddafi yönetimine, muhaliflere karşı şiddet kullanmama çağrısı yaparken diğer taraftan CİA ve Mossad birimlerinin Kaddafi yönetimine destek olduğu ve şiddeti tırmandıkları ve halka karşı kullanılan şiddete destek oldukları öğrenildi.

7 milyon nüfusu olan Libya’da 24 000 asker bulunurken Kaddafi’ye bağlı 50 000 özel kuvvet bulunuyor. Bu 50 000 özel kuvvetin yaklaşık yarısı diğer Afrika ülkelerinden getirilen maaşlı güvenlik görevlilerinden oluşuyor.

Libya’da ordu yönetiminin genel eğiliminin halka karşı silah kullanmama eğiliminde olduğu belirtiliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler