YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Wulff'a ayakkabılı protesto
Almanya Cumhurbaşkanı Wulff'a ayakkabılı protesto.
Wulff'a ayakkabılı protesto
07 Ocak 2012 / 23:58 Güncelleme: 08 Ocak 2012 / 00:02

Tanıdık bir işadamının eşininden avantajlı şartlarda kredi almak ve kendisi hakkında çıkan haberleri engellemekle eleştirilen Cumhurbaşkanı Wulff, protesto edildi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de Cumhurbaşkanı konutu olan Schloss Bellevue'nun önünde ''Wulff'a ayakkabı göster'' (Shoe for you, Mr. President) sloganıyla toplanan ve Wulff'u eleştiren pankartlar taşıyan yaklaşık 300 kişi, Wulff'a ayakkabı göstererek istifaya çağırdı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı protesto gösterisinde eylemciler, ''Wulff dışarı çık, bu evi terk et'', ''dışarı, dışarı, dışarı'' ve ''Wulff gitmesi lazım'' şeklinde slogan attı.

Eylemi düzenleyen ''Creative lobby of future'' inisiyatifin sözcüsü Jürgen Jaenen, Arap dünyasında ayakkabı atılarak insanların alaya alındığı ve bu şekilde kızgınlığının ifade edildiğini belirterek, ''Biz ayakkabıları atmak değil, sadece ellerimizde tutarak yukarıya kaldırdık'' dedi.

Eyleme katılan vatandaşlardan biri de, Cumhurbaşkanı Wulff'un demokrasi anlayışı olmadığını savunarak, ''Böyle insanlara ihtiyacımız yok. Demokrasiyi anlamayan ve bu hissiyatı olmayan bir kişi cumhurbaşkanı olamaz'' şeklinde konuştu.

Bir kadın vatandaş da, Cumhurbaşkanı Wulff'un görevi bırakmasını talep etmek için buraya ayakkabılarla gelmek zorunda kalmasından dolayı utanç duyduğunu ifade ederek, Wulff'un hemen istifa etmesi gerektiğini, başka bir meslek seçmesi gerektiğini kaydetti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler