YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Wilders yine hakaret etti
Irkçı Hollandalı siyasetçi Wilders, İslam'a ve Türkiye'ye hakaretlerde bulundu.
Wilders yine hakaret etti
05 Mart 2010 / 19:30 Güncelleme: 05 Mart 2010 / 19:48

İslam düşmanı Hollandalı siyasetçi Geert Wilders, İslam aleyhtarı Fitne filminin gösterimini Lordlar Kamarası'nda gerçekleştirdi.

İngiltere Bağımsız Partisi (UK Independent Party) lideri Lord Pearson'un daveti üzerine Londra'ya gelen Wilders, yaklaşık 15 Lord ve milletvekilinden oluşan bir topluluğa fitne filmini izlettirdi.

Gazetecilerin alınmadığı film gösteriminden sonra bir basın toplantısı düzenleyen ırkçı Hollandalı Wilders, yine İslam'a ve Türkiye'ye hakaretlerde bulundu.

Partisinin Hollanda'daki popülaritesinin her geçen gün arttığını dile getiren Wilders, seçimlerden birinci parti olarak çıkması halinde Müslüman ülkelerden Hollanda'ya yapılan göçmenlik başvurularını durduracağını söyledi. Buna Türkiye'nin de dahil olduğunu söyleyen Wilders, "Türk halkına saygı duyuyorum. Türk halkı ile bir problemim yok. Kendi ülkemdeki Türklerin yaşam tarzından memnun değilim. Türkiye NATO'nun önemli bir müttefiki. Başbakan olursam, çift pasaport taşıyan Türklerin de suç işlemeleri halinde pasaportlarını iptal edip ülkelerine göndereceğim." dedi.

"ERDOĞAN ÇILGIN BİR İNSAN, TÜRKİYE AB'YE GİRERSE BİZ ÇIKARIZ"

Türkiye'nin 'saygı duyulacak bir ülke' olduğunu söyleyen Wilders, "Ancak sadece saygı duyulması bir ülkeyle problemi çözmüyor." dedi.

Başbakan Erdoğan'a da hakaret eden Wilders, "Türkiye'nin çılgın bir İslamcı başbakanı var. Ben Türkiye'de ordunun ülke üzerindeki egemenliğinin sürmesinden yanayım. Ordunun laik düzene karşı verdiği kararlı duruş yok ediliyor. Türkiye ileride Kopenhag kriterlerini tamamlayıp birliğe tam üye olursa ben de başbakanı olduğum (takdirde) Hollanda'yı AB'den çekerim." şeklinde konuştu.

İSLAM'A HAKARETLERE DEVAM ETTİ

İslam dinini hem kendi ülkesi Hollanda'ya hem de Avrupa'ya bir numaralı tehdit olarak gördüğünü açıklayan Wilders, İslam dinine, Kuran'a ve Hz Muhammed'e hakaret dolu sözler sarf etti.

Kullandığı hakaret içeren sözleri nedeniyle basın toplantısında bulunan İngiliz gazetecileri bile şaşırtan Wilders'e gazeteciler, "Hem bir taraftan ifade özgürlüğünden yana olduğunuzu söylüyorsunuz hem de İslam dinine peygamberine hakaret ediyorsunuz bu nasıl oluyor?" sorusunu yöneltti. Ancak Wilders, kendisinin Müslümanlarla sorunu olmadığını, İslam dininin öğretileriyle problemi olduğunu söyledi. İslam dininin öğretilerinin terörizme kaynaklık ettiğini ileri süren Wilders, İslam'ı faşizme de benzetti.

Wilders, Hz Muhammed'i 'barbar' olarak tanımlaması yine salonda bulunan bazı İngiliz gazetecilerin, "Bu sözlerinizi birçok kişi saldırgan ve hakaret olarak algılamayacak mı?" sorusuyla karşılık buldu.

Wilders, ayrıca, iktidara gelmesi durumunda Hollanda'da bulunan bütün camileri 24 saat gözlem altında tutacağını söyledi. Bunun ifade özgürlüğü ile çakışacağına yönelik gazetecilerin soruları üzerine Wilders, "Bazı imamlar geçmişte kendi ülkelerine gönderildi. Bizim Müslümanların çoğunluğu ile bir problemimiz yok ama bazı aşırı grupları da biliyoruz. Hollanda'da artık yeni cami yapımını da yasaklayacağız." şeklinde konuştu.

Bu arada, Wilders'i Lordlar Kamarası'na davet eden Lord Pearson ise, kendisinin Wilders'in tüm söyledikleriyle aynı fikirde olmadığı ancak Wilders'in gelip kendi fikirlerini beyan etmesinin ifade özgürlüğünün bir zaferi olduğunu söyledi. CİHAN

O bile anlamış
 // Tuncer Someren
Küfürcü hollandalı millet vekili bile anlamış başkanla aşık atılamayacağını varsın gitsin küfürbaz halk ona oy verip başbakan yaparsa halkda küfürbaz demekki. Şimdiden başka bir kapı bulsunlar....
06 Mart 2010 07:42
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler