YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Wikileaks'ten yeni ABD iddiası
Wikileaks'ten yeni ABD iddiası
18 Nisan 2011 08:49
Washington Post, Wikileaks belgelerine dayanarak yaptığı haberde, ABD'nin, merkezi Londra'da bulunan Suriye'de yönetim karşıtı haberler yayımlayan Brada TV'ye ve diğer muhaliflere 2006 yılından bu yana en az 6 milyon dolar sağladığı iddia edildi.

ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, Wikileaks belgelerine dayanarak ABD'nin Suriye muhalefetini finanse ettiğini yazdı.

Gazetenin haberinde, gizli diplomatik belgeleri yayımlayan Wikileaks'ten edindiği belgelere dayanarak, ABD'nin mali destek sağladığı muhaliflerden birinin, merkezi Londra'da bulunan ve Suriye'de yönetim karşıtı haberler yayımlayan Brada televizyonu olduğu belirtildi.

Brada'nın Yazı İşleri Müdürü Malik El Abde'nin sürgündeki Suriyeli muhalif grup Adalet ve Kalkınma Hareketi'nin kurucularından olduğu kaydedildi.

Elde edilen belgelere göre, ABD Brada TV ve Suriye'deki diğer muhalif gruplara 2006'dan bu yana en az 6 milyon dolar sağladı.

Suriye ile diplomatik ilişkileri bulunmayan ABD, 5 yıl aradan sonra geçen ocak ayında Şam'a büyükelçi göndermişti.

Haberde, ABD'nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad muhaliflerine hala mali destek verip vermediğinin belgelerde açık olmadığı, ancak belgelerin, desteğin Eylül 2010'da kesildiğine işaret ettiği de belirtildi.

Suriye'de muhalifler, bir aydan uzun süredir Esad rejimine karşı gösteriler düzenliyor. Gösterilerde çıkan olaylarda bugüne kadar 200'den fazla kişinin öldüğü bildiriliyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler