YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Wikileaks'in kurucusu : "Kamuoyunun bunları bilmeye hakkı var"
Wikileaks'in kurucusu : "Kamuoyunun bunları bilmeye hakkı var"
13 Mayıs 2015 00:12
Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, "zarar görmüş taraf olarak Alman ve uluslararası kamuoyunun komisyonun çalışmalarını bilmeye hakkı olduğunu" savundu.

Wikileaks'in internet sitesindeki açıklamasında Assange, "Bu önemli meclis araştırmasında zarar gören taraf olarak Alman ve uluslararası kamuoyu bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, halkın haklarının zarar görmesinden kimin sorumlu olduğunun ve bu hak ihlallerinin nasıl yapıldığının öğrenilmesidir. Zarar gören taraf olarak halkın bu komisyonun çalışmalarını anlamaya hakkı vardır. Bu komisyonun belirtilen şeffaflık ve adalet amaçları, ancak etkili kamu gözetimi sayesinde mümkündür" ifadesini kullandı.

Wikileaks, bugün Mayıs 2014-Şubat 2015 arasında Alman meclisindeki NSA Araştırma Komisyonu'na çağrılan 13'ü istihbarat servisi çalışanı 34 kişinin ifadelerine ilişkin bin 380 sayfalık tutanak yayımladı. Tutanakların büyük kısmının zaten kamuya açık olduğu belirtilen belgelerden oluştuğu ifade ediliyor. 

Wikileaks, her komisyon oturumuna ait İngilizce ve Almanca özetler de çıkardı. Belgelerde Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı'na (BND) bin782 kez, NSA'ya bin 671 kez, CIA'ya 179 kez, Edward Snowden'a 204 kez ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'e 14 kez atıfta bulunuluyor.

Belgelerin, NSA'nın Fransız hükümetine, AB Komisyonu'na ve Avusturya'ya karşı casusluk faaliyetlerine Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı'nın (BND) yardımcı olduğu iddialarının ardından ortaya çıkması dikkati çekti. NSA'nın BND’ye teknik keşif için gönderdiği 40 binin üzerinde kelimenin, Almanya ve Avrupa'nın çıkarlarına net bir şekilde aykırı olduğunun tespit edildiği ifade edilmişti. NSA’nın, EADS adlı silah şirketine ve Avrupa'da helikopter ve uçak parçaları üreten Eurocopter firmasına yönelik casusluk yaptığı da belirtilmişti. 

NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowden, iki yıl önce sızdırdığı belgelerle ABD'nin dünya genelindeki dinleme faaliyetlerini ortaya çıkarmış, NSA'nın Alman vatandaşlarını ve başta Başbakan Angela Merkel olmak üzere bazı siyasetçileri dinlediği iddia edilmişti. Alman meclis komisyonu, bir yıl önce ABD'nin Almanya'daki istihbarat faaliyetlerini araştırmak üzere kurulmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler