YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
WikiLeaks sanığına şok hapis cezası
WikiLeaks aracılığıyla ABD'nin binlerce gizli diplomatik yazışmasını kamuoyuna sızdırmakla suçlanan 25 yaşındaki asker Bradley Manning, 128 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.
WikiLeaks sanığına şok hapis cezası
31 Temmuz 2013 / 07:00 Güncelleme: 31 Temmuz 2013 / 12:40

WikiLeaks aracılığıyla ABD'nin binlerce gizli diplomatik yazışmasını kamuoyuna sızdırmakla suçlanan 25 yaşındaki asker Bradley Manning, çıktığı mahkemede 'düşmana yardım'dan suçsuz, 'casusluk' iddiasından ise suçlu bulundu.

Manning, çıktığı mahkemde altı casusluk, beş hırsızlık olayından, bilişim sahtekârlığı ve çeşitli askeri kural ihlallerinden suçlu bulundu. Dün görülen davada Manning, hakkındaki 21 suçlamanın 19'undan suçlu bulundu. Manning'in, hakkındaki en büyük suçlama olan 'düşmana yardım' suçlamasından beraat ettiği için hakkında en fazla 128 yıl hapis cezası verilebileceği öngörülüyor.

Mahkemede, federal savcılar Manning'i 'şöhret kazanmak' uğruna sistematik olarak yüzlerce gizli belgeyi sızdırmakla itham etti. Ancak Manning'in avukatları Irak'ta görev yapan ve o dönem sadece 22 yaşında olan sanığı ''Savaşta hayal kırıklığı yaşamış olan saf ve genç bir asker" olarak niteledi.

Hakkında ileri sürülen suçlamaları kabul etmeyen ancak WikiLeaks'e belgeleri kendisinin sızdırdığını belirten Manning, amacının da Amerika'nın dış politikasıyla ilgili tartışma başlatmak olduğunu ileri sürdü.

ABD'de bugüne kadarki en büyük bilgi sızdırma olayı olarak tarihe geçen WikiLeaks, dünya genelinde Amerikalı diplomatları tehlikeye atmakla eleştirilmişti. Sızdırılan belgeler arasında yaklaşık 470 bin Irak ve Afganistan savaşı yazışmaları yer alıyordu. Yine bunun yanında dünya genelindeki ABD'li diplomatların Washington ve büyükelçiler arasında yapılan 250 bin güvenlik yazışmalarını da içeriyordu.

İstihbarat analisti olan Manning, 2010 yılında Irak'ta gözaltına alınmış, ABD'ye gönderilmeden önce haftalarca Kuveyt'teki ABD üssü 'Arifcan' kampında bir hücrede tutulmuştu.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler