YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vuvuzelaya yasak kapıda...
Vuvuzelaya yasak kapıda...
13 Haziran 2010 14:51
G.Afrika'da devam eden Dünya Kupası'nda adeta vuvuzela işkencesi yaşanıyor. Afrika'nın geleneksel çalgı aleti olan vuvuzelanın yasaklanabileceği söylendi.

Dünya Kupası'nın CEO'su Danny Jordaan, yayıncılardan ve taraftarlardan gelen şikayetler üzerine stadyumların içinde vuvuzelaları yasaklayabileceğini söyledi.

Jordaan, vuvuzelalar konusunda şikayetlerin artmaya başladığını, stadyumlarda anonsların net duyulmaması, maç atmosferinin bozulması ve yayıncıların rahatsızlıklarını yüksek sesle dillendirmeye başlamaları üzerine şu anda yeni bir karar aşamasında olduklarını dile getirdi.

Öte yandan Jordaan, vuvuzelaların çok da meraklısı olmadığını; ama, bu çalgının, ırkçı rejime karşı siyahların mücadelesinde duygusal anlamda önemli bir yere sahip olduğunu, yerlilerin maçların havasına girebilmeleri için başından beri vuvuzelaların sesinin kesilmemesinden yana olduğunu ifade etti.

Şu ana kadar vuvuzelalara en büyük eleştiri, takımı Uruguay karşısında gol atamayınca iyice gerilen Fransızların kaptanı Patrice Evra'dan geldi. Evra öfkesini, "Vuvuzela sesinden sabahlara kadar uyuyamıyorum, sabah 6'dan itibaren vuvuzeladan başka bir ses duymuyorum." sözleriyle dile getirdi

Fil sesine, toplu çalındığında da sinek vızıltısına benzeyen vuvuzela, 2009 FIFA Konfederasyon Kupası'nda futbolcuların yüksek sesten rahatsız olması nedeniyle yasaklanmıştı.
Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler