YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vladimir Putin'e ağır darbe!
Rusya'da dün yapılan yerel seçimler Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 13 yıllık siyasi iktidarı sırasında aldığı en ağır darbe oldu.
Vladimir Putin'e ağır darbe!
09 Eylül 2013 / 20:59 Güncelleme: 10 Eylül 2013 / 00:09

Kesin olmayan sonuçlara göre iktidarın adayları sandıklardan önde çıksa da muhalif adayların aldığı yüzde 30 civarındaki oylar Putin için bir şok etkisi yarattı.

Bu sabah itibarıyla sandıkların yüzde 99'u açıldı. Yolsuzluk karşıtı kampanyalarıyla bilinen aktivist Aleksey Navalniy oyların yüzde 27,3'ünü aldı. Kremlin'in desteklediği halihazırdaki belediye başkanı Sergey Subyanin yüzde 51.3'le yarışı rahat rahat kazansa da Subyanin'in sahip olduğu mali, idari ve medyatik avantajların hiçbirine sahip olmayan Navalniy'in elde ettiği bu sonuç iktidardan duyulan memnuniyetsizliğin bir yansıması olarak değerlendirildi.

Navalniy ayrıca bir açıklama yaparak oy sayımı sırasında "birçok ciddi ihlal" yaşandığını belirtti. Sobyanin'in aslında yüzde 50'den az oy aldığını ve seçimlerde ikinci tura gidilmesi gerektiğini vurgulayan Navalniy, "Aksi takdirde buradan vatandaşlarımıza sesleniyorum ve onları Moskova sokaklarına dökülmeye çağırıyorum" dedi.

Subyanin ise zaferinden emin olduğunu belirterek kendisini "Moskova tarihinin en dürüst ve açık seçimlerini organize ettiği" için kutladı. Subyanin kutlama yapan destekçilerine, "Gurur duymalıyız" mesajı gönderdi.

Ancak seçmenin sadece yüzde 26,5'inin sandık başına gitmiş olması da Navalniy'in kampanyasının Subyanin'den çok daha güçlü olduğu şeklinde yorumlandı.

Rusya'nın "üçüncü başkenti" Ekaterinburg'da da uyuşturucuyla mücadele aktivisti Yevgeni Roizman, Putin'in partisi Birleşmiş Rusya'ya üye adayla kafa kafaya bir sonuç aldı. Roizman çok az farkla kaybetse de bu sonuç da Kremlin için bir utanç kaynağı olacak.

 

VATAN

14:09
 // YAZIK OLUR
Putin, dünya liderlerinin en zeki ve kurnaz adamıdır. Rusya nın kaybettiği gün, Putin nin olmadığı gündür. Adamın suratına baksanıza, tilki gibi, resmen zeka küpü. Kıskanmıyorum, çünki bizim de kurnaz olmasa da, cesur ve merhametli bir liderimiz var. Ya ne Obama'sı, onun lafını bile etmeyin. O sadece sanal bir başkan....
10 Eylül 2013 14:09
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler