YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vize eleştirisine yanıt
Almanya Başbakanı Merkel, vize eleştirilerine yönelik olarak yaptığı açıklamada, 'Vize konusunda belki biraz daha esnek davranmamız gerekiyor.' dedi.
Vize eleştirisine yanıt
28 Şubat 2011 / 23:54 Güncelleme: 01 Mart 2011 / 00:01

Almanya Başbakanı Angela Merkel, güvenliğin vize konusunda her zaman önemli olduğunu ancak biraz daha esnek davranmaları gerektiğini söyledi.

Bilişim Teknolojileri Fuarı CEBIT’in açılışına katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Erdoğan’dan sonra yaptığı konuşmasında soysal iletişim ağlarının Arap ülkelerindeki değişme yardımcı olduğunu söyledi. Merkel, “Arap ülkelerindeki halkların bilgi ve iletişim teknolojilerinden nasıl faydalanmış olduklarını gördük. Protestoların organize edilmesi, aralarında ağ kurma açısından sosyal medyadan faydalanmaları İran’da da gördük. Tüm Arap ülkelerinde bunların toplumsal dönüşüm açısından ne kadar belirleyici olduğunu gördük. Özellikle yeni teknolojilerin insanlara nasıl yardımcı olacağını görüyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın IBM’i Türkiye’de yatırım yapmaya çağırmasına esprili şekilde yaklaşan Merkel, IBM Yönetim Kurulu Başkanı Sam Palmisano’ya hitaben, “Sayın Erdoğan sizi ülkesine çekmeden önce bizde size her zaman yer vardır” dedi.

Türkiye’nin ekonomik gelişmenin ne kadar hızlı olduğu gösteren ortak bir ülke olduğunu ifade eden Merkel, cep telefonu markası Ericsson’un Türkiye’de kişi başına 76 dakika cep telefonuyla görüşüldüğünü ve bu alanda Türkiye’nin dünyada birinci sırada olduğunu tespit ettiğini söyledi. Türkiye’de 23 milyon kişinin Facebook kullandığını da söyleyen Merkel, Türkiye’nin bu alanda da dördüncü sırada olduğunu belirtti. Türkiye’deki evlerin yüzde 40’ında internet bulunduğunu da söyleyen Merkel, Türkiye’nin bu alanda gösterdiği dinamik gelişmeyi gözlemlediklerini söyledi.

VİZE MUAFİYETİ

Vize muafiyeti konusunda herkesin söz konusu olması gerektiğini ifade eden Merkel, “Almanya’da olduğu gibi Türkiye’de yaşayan herkes işadamı statüsünde değil. Ama Almanya’nın bu konuda ilerleme kaydetmesi gerektiğini söylüyorum. Biz bunu sadece Türkiye’ye yönelik değil, dünyanın hangi ülkesine gidersem gideyim benzeri bir eleştiriyle karşılaşıyorum. Vize konusunda güvenlik unsuru fazlasıyla ön plana çıkıyor. Vize konusunda Almanya için güvenlik her zaman önemli olmuştur ama belki biraz daha esnek davranmamız gerekiyor” dedi.

Merkel’in konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan’ın da katılımıyla sahnede IBM’in 2 bin 200 işlemcili süper bilgisayarı Watson’un tanıtımı yapıldı. Daha sonra verilen resepsiyonun ardından Erdoğan ve Merkel çalışma yemeğinde bir araya geldi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler