YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vize alan Iraklılar uçaklarla gizlice Avustralya'y
Vize alan Iraklılar uçaklarla gizlice Avustralya'y
Vize alan Iraklılar uçaklarla gizlice Avustralya'y
01 Ağustos 2008 / 14:49 Güncelleme: 01 Ağustos 2008 / 00:00

Avustralya, Irak'taki askerlerine ve diplomatlarına yardım ettikleri için risk altında olan 400 Iraklı ve yakınlarını ülkeye kabul etti.
        


Avustralya Savunma Bakanlığı yetkilisi Christian Taubenschlag, hükümetin, daimi olarak Avustralya'da oturma izni önerisini kabul eden Iraklıların son iki ay boyunca askeri uçakla gizlice ülkeye getirildiğini belirtti.
        


Savunma Bakanı Joel Fitzgibbon da yaptığı açıklamada, "bunun riskli bir  proje olduğunu, ancak Avustralya birliklerine yardım ettikleri için eziyet riskiyle karşı karşıya olan bu kişileri kaderlerine terk etmenin söz konusu olamayacağını" ifade etti.
        


Fitzgibbon, projenin başarıyla sonuçlanmasından duydukları memnuniyeti de dile getirdi.
Avustralya'da muhalefetteyken Irak savaşına karşı olan İşçi Partisi, kasım ayındaki seçimleri kazanmasından sonra Iraklılara vize verme önerisinde bulunmuştu.
        


Avustralya'da bir önceki iktidar Irak'a 2000 asker göndermişti, ancak Kevin Rudd başkanlığındaki yeni hükümet Irak'taki askerlerinin muharebe görevine son vermiş ve bazı askerlerini çekmişti. Avustralya'nın halihazırda Orta Doğu'da 1000 civarında askeri bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler