YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
VİRÜSÜ İLK YAYAN vergi denetçisi bir kadınmış
domuz çiftlikleriyle çevrili köy, salgının başlangıç noktası olabilir
VİRÜSÜ İLK YAYAN vergi denetçisi bir kadınmış
30 Nisan 2009 / 08:29 Güncelleme: 30 Nisan 2009 / 00:00

Meksika'da domuz gribinin yayılmasına, virüsten ölen ilk kişi olarak kayıtlara geçen vergi denetçisi bir kadının neden olduğu anlaşıldı. Hastalığa ilk yakalanan 4 yaşındaki çocuk ise iyileşti. Çocuğun yaşadığı, domuz çiftlikleriyle çevrili köy, salgının başlangıç noktası olabilirMeksika'dan başlayan ve dünyayı alarma geçiren domuz gribinde ölü sayısı 160'ı bulurken, salgının başlangıç noktasına dair çarpıcı iddialar ortaya atıldı. Independent gazetesi, domuz gribinden ölen ilk kişi olarak kayıtlara geçen vergi denetçisi Maria Adela Guiterrez'in, ev ev gezmesi sonucu virüsün en güçlü olduğu ilk günlerde hastalığı yaydığını yazdı.


SALGIN KÖYDEN YAYILDI


Domuz gribine ilk yakalanan 4 yaşındaki Edgar Hernandez ise iyileşti. Hernandez'in tam bir iyileşme göstermesi ise çocuğun virüse karşı bağışıklık geliştirip geliştirmediği, nasıl iyileşebildiği sorularını gündeme getirdi. Çocuğun yaşadığı, dünyanın en büyük domuz ve domuz eti ürünleri yetiştiricisi Smithfield'e ait domuz çiftliklerine yakın, Meksika'daki La Gloria köyünün, hastalığın kaynağı olabileceği öne sürüldü. Bazı köylülere göre, ilk belirtiler Şubat ayında başladı. Köylülerin çalışmak için şehre gidişleriyle birlikte salgın da başlamış oldu.


AMERİKA'DA İLK ÖLÜM


Meksika'da ölenlerin sayısı 159'a çıkarken, Meksika'dan domuz gribi tedavisi için ABD'ye götürülen 23 aylık bir çocuğun da öldüğü açıklandı. ABD'deki vaka sayısı 91'e çıkarken Almanya'da ise bir vaka doğrulandı. Çin, ABD ve Meksika'dan domuz ithalatını yasakladı. Kanada'da vaka sayısı 13'e, İngiltere'de 5'e çıktı. Arjantin, Meksika'dan uçak seferlerini askıya aldı. Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü, 1 ila 6 arasında derecelendirdiği hastalığın salgın evresini 5'e çıkardığını açıkladı.


Okulları kapatalım


ABD Başkanı Barack Obama, ABD'de bir kişinin ölmesinin, virüsün yayılma ihtimaline karşı aza-mi önlemleri almanın zamanının geldiğini gösterdiğini belirtti. Obama, doğrulanmış ya da şüpheli vakaların rastlandığı okulların da kesinlikle kapatılması gerektiğini kaydetti. 16 Nisan'da Meksika'ya giden Obama'nın el sıkıştığı Meksikalı arkeolog, geçtiğimiz gün ülkedeki domuz gribi belirtilerine benzer bir hastalıktan ölmüştü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler