YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Venezuela’dan ‘TOKi’ karşılığı petrol teklifi
Venezuela’dan ‘TOKi’ karşılığı petrol teklifi
16 Eylül 2016 11:25
Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Bracho Reyes, "TOKİ'nin ülkemize gelmesini ve karşılığında petrokok almasını bekliyoruz. Ayrıca THY'nin de bizi merkez ülke seçmesini istiyoruz" dedi .

Venezuela'nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, "Türkiye'nin, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile birlikte Venezuela'ya gelmesini karşılığında petrokok almasını bekliyoruz" dedi.

Akşam'ın haberine göre Bracho Reyes, Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Eloina Rodriguez Gomez ve Enerji Bakanı Eulogio del Pino'nun geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini ve konuşulan en önemli konulardan birinin ekonomi olduğunu söyledi. 

Venezuela'nın dünyadaki en büyük petrol rezervine sahip ülkelerden biri olduğunun altını çizen Bracho Reyes, şunları kaydetti: "Türkiye, dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri. Enerji Bakanı Pino'nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı toplantıda gündem başlığının biri de petrol türevi olan petrokok ticaretiydi. Enerji Bakanı Pino ve Dışişleri Bakanı Rodriguez, bu toplantıda bu petrokokun belli bir kısmının Türkiye için ayrılıp, bunun iki ülke arasındaki ürün değişiminde kullanılabileceğini söyledi. Konuyla ilgili karma komisyonun kurulmasını bekliyoruz, görüşmeler sürüyor."

TÜRKLERDEN 1.448 KONUT

Türk şirketlerin Venezuela'daki konut açığına yönelik projelere destek verdiğini belirten Bracho Reyes, "Şimdiye kadar ülkede Türk şirketler tarafından bin 448 konut yapıldı ve hükümet 1 milyondan fazla konutu teslim etti. Amacımız 2 milyona ulaşmak" dedi. 

Bracho Reyes, 2011 yılında gündeme gelen ve petrol ve türevleri karşılığında konut yapılmasını öngören projenin, kurulacak karma komisyonda yeniden ele alınacağını ifade etti. Bracho Reyes, şöyle konuştu: "Türkiye'nin TOKİ ile birlikte Venezuela'ya gelmesini ve karşılığında petrokok almasını bekliyoruz. Türkleri özel olarak çağırıyoruz. Onlara özel seçenekler, özel fırsatlar sunmaya çalışıyoruz."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler