YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Venezuela'dan Donald Trump'a sert tepki!
Venezuela'dan Donald Trump'a sert tepki!
13 Ağustos 2017 02:09
Dışişleri Bakanı Arreaza, aralarında ABD'nin Caracas Büyükelçisi Lee McClenny'nin de bulunduğu yabancı diplomatlarla bir araya geldiği toplantıda Trump'ın sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

Donald Trump'ı "imparatorluğun patronu" olarak nitelendirilen Arreaza, Başkan Trump'un yorumlarının Venezuela'nın egemenliğine karşı bir saldırı, uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesinin ihlali olduğunu ifade etti.
 
Washington yönetiminin, Latin Amerika ve Karayipler'i istikrarsızlaştırıp bölmeye çalıştığını söyleyen Arreaza, Trump'ın sözlerini eleştiren hükümetlere teşekkürlerini iletti.
 
Arreaza, aklıselim Venezuelalıları siyasi farklılıklarını bir kenara bırakarak Trump'ın ifadelerine karşı birleşmeye çağırdı.
 
KOLOMBİYA'DAN VENEZUELA'YA SERT TEPKİ!
 

Trump'ın açıklamalarına bir tepki de bir başka Latin Amerika ülkesi Kolombiya'dan geldi. Kolombiya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Trump'ın sözleri kınandı.
 
Venezuela'daki krizin çözümüne yönelik çabaların barışçıl ve ülkenin egemenliğine saygılı olması gerektiğine işaret edilen açıklamada, BM Genel Sekreteri'ne krize çözüm bulması çağrısı yapıldı.
 
ABD Başkanı Trump, dün yaptığı açıklamada, Venezuela'daki şiddet olaylarına değinerek "Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Bu arada askeri seçeneği de dışlamayacağım." demişti.
 
Venezuela'da, muhalefetin ve uluslararası toplumun karşı çıkmalarına rağmen 30 Temmuz'da kurucu meclis temsilcilerinin belirlenmesine yönelik seçim yapılmıştı. Uluslararası toplum ve muhalifler, söz konusu seçim sonuçlarını tanımayacaklarını açıklamıştı.
 
Maduro hükümetine karşı mart ayı sonundan bu yana devam eden protestolarda en az 125 kişi yaşamını yitirmiş, bin 500 kişi yaralanmış, 500'den fazla protestocu ve hükümet karşıtı tutuklanmıştı.
 
Nicolas Maduro yönetimi, muhalefetin aşırı sağcı radikaller ve suç çeteleriyle iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunuyor. Muhalefet ise ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor.
 

 // bascavus
Venezüella nin nasıl yonetilecegine Amerikalı kar verecek bende diyorumki 52 eyalet ayrılınca ayrı ayrı yönetilir gerçek demokrasi amerikaya gelsin amerikada bulundum orada polisiye devlet vardır has kanunda hakime savcıya polistir...
13 Ağustos 2017 08:22
 // Ahmet YALÇINKAYA
İt ürür kervan yurur...
13 Ağustos 2017 07:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler