YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Venezuela OPEC'e çağrı: Petrol 88 dolara çekilsin
Venezuela OPEC'e çağrı: Petrol 88 dolara çekilsin
22 Ekim 2015 07:41
50 doların altına gerileyen fiyatlar nedeniyle ülke ekonomisi sarsılan Venezuela, petrol fiyatlarının 88 dolar civarında bir banda çekilmesini istiyor

Geçen seneden bu yana gerileyen petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak için Venezuela'dan OPEC'e çağrı geldi. Venezuela, petrol fiyatlarını 88 dolar civarında bir banda çekmek için OPEC'e çağrı yaptı.

Ağustos ayından bu yana OPEC'in acil olarak  toplanmasını isteyen Venezuela, 50 dolarIn altinda seyreden fiyatlar nedeniyle Viyana'daki OPEC buluşmasında petrol fiyatlarının düşürülmesini istedi.

Buluşmaya OPEC üyesi olmayan Rusya ve Meksika'dan da temsilciler katılırken toplantıda Venezuela'nın teklifinin Aralık ayındaki OPEC toplantısı öncesinde tartışılması için Kasım ayında bir zirve düzenlenmesi de gündeme geldi. Venezuela'nın ana ihracat kalemini petrol oluşturuyor. Fiyatlardaki düşüş nedeniyle ülke ekonomisi zor zamanlar geçiriyor.

Fiyatı yukari çekmek için petrol üretiminin azaltılmasi teklif edilirken, benzer bir girişim 15 yil önce denenmiş ancak 5 yılın sonunda başarısız olan uygulamadan vazgeçilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler