YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Venedik, bienal sayesinde cami gördü
Venedik, bienal sayesinde cami gördü
10 Mayıs 2015 13:31
Müslümanların cami yapımı için izin alamadığı İtalya'nın Venedik kenti, Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi kapsamında, 40 yıldır kullanılmayan Katolik kilisesini camiye dönüştürmesiyle, bir süreliğine de olsa camiye kavuşmuş oldu.

Müslümanların cami yapımı için izin alamadığı İtalya'nın Venedik kenti, İsviçreli sanatçı Christop Büchel'in, 56'ncısı düzenlenen Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi kapsamında, 40 yıldır kullanılmayan Katolik kilisesini camiye dönüştürmesiyle, bir süreliğine de olsa camiye kavuşmuş oldu.

Aralarında Türklerin de bulunduğu 29 ayrı Müslüman toplumun yaşadığı Venedik'te hiç cami bulunmuyor.Son yıllarda farklı Arap ülkelerinden zenginlerin gayrımenkul satın aldığı kentte, cami yapmak için izin istiyen Müslumanlar da sonuç alamıyor. Bunlara rağmen Venedik, çok farklı bir yolla, bir süreliğine de olsa bir camiyle tanıştı.

Venedik Bienali'nde, İzlanda Pavyonu'nun yapımını üstlenen ve sıra dışı işleriyle bilinen İsviçreli sanatçı Christop Büchel, Nina Magnusdottir'in kuratörlüğünde İzlandalı ve Venedikli Müslümanların desteğiyle, kentin Cannareggio semtinde 40 yıldır kullanılmayan Santa Maria della Misericordia Katolik Kilisesi'ni camiye dönüştürdü. Büchel'in, "Cami: Tarihi kent Venedik'teki ilk cami" adını verdiği çalışması, AA tarafından görüntülendi.

Kiliseden, yoğun bir emek sarfedilerek dönüştürülen camide,mihrabından, minberine, Arapça hat levhalarının küçük örneklerinden kütüphanesinekadar pek çok detayın düşünüldüğü dikkati çekiyor. Çok sayıda ziyaretçi ağırlayan camikentte yaşayan Müslüman topluma da huşu içinde ferah ve temiz bir ortamda ibadetini gerçekleştirebilme olanağı sağlıyor. 

İzlanda Kültür Bakanlığı'nın projeye destek kapsamında kendisinden destek talep ettiğini belirten ve bu çerçevede Venedik'te bulunduğunu anlatan İzlanda Müslüman Toplumu Birliği Başkanı ve caminin imamıSverir Agnarsson, "Bu iş yapılırken, sanatçının zorlukları olduğunu biliyorum. Ama sonuçta otoroiteler ona izin verdi. Şu an buradayız. Açılış bir başarıydı. Bütün Müslümanlar burada camide hep beraber yedik" diye konuştu.

"İnsanlar cami görmek istiyor"

İslamiyetin iyi bir şekilde tanıtılması için bu sanat gösterisinin önemine dikkati çeken Agnarsson, "Burası bir sanat sergileme yeri ve açık kalacağı süre boyunca da Müslümanlara hizmet edecek. İnsanlar, cami görmek istiyor. Onlar, Müslümanların camide ne yaptığını görmek istiyor, hepsi bu" dedi.

Venedik'teki Müslümanların doğru düzgün ibadet edebilecekleri bir mekanı olmadığını vurgulayan Agnarsson, "Belki Müslümanların Venedik'teki durumuna ilişkin birkaç bir şey söyleyebiliriz. Burada çok sayıda Müslüman gördüm. Venedik'te ve civarında onların dua edebileceği bir yer yok. Marghera'da bir konteynırın için de dua ettim. Garaj gibiydi. O Venedik'in tek camisi." 

Venedik ve çevresindeki bazı yerlerin yerel yetkililerinden zaman zaman İslam karşıtı açıklamaların geldiği anımsatılan Agnarsson, "Bence İslamiyet barışçıl bir din. Bunun hakkında endişlenmiyorum çünkü çılgın insanlar her yerde, her dinde, her türlü fikirde var. İslam, ılımlı ve hoş bir din" dedi.

Camide Türk izleri de var

İbrahim Sverir Agnarsson, camide sanatçı Büchel'in yararlandığı bazı Türk izleri olduğunu da ifade ederek, avizedeki lambaların cam tasarımının, Venedik'e 16 ya da 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve Venedik Devleti ile yapılan anlaşmayla bu bölgede tanındığını, bugün de çay bardağı şeklindeki tasarımın Mısır'dan geldiğini anlattı. İzlandalı İmam, kiliseden camiye çevrilen korint başlı sütunların taşıdığı blokların üzerinde yer alan Arapça hat levhalarının İstanbul'daki Ayasofya Müzesi'ndekilerin bir benzeri olduğunu kaydetti. 

Camiye gelen kimi turistler seccade üzerinde dinlenerek huzur bulurken, bazı Müslüman ziyaretçileri denamaz kılıp, dua ediyor. 

56. Venedik Bienali Uluslararası Sanat Serigisi, 9 Mayıs-22 Kasım tarihleri arasında açık kalacak. Bu kapsamda, Venedik'in "İlk Camisi" de bu süre zarfında hem ziyaretçilerine hem de Müslüman topluma ibadet imkanı sağlayacak. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler