YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vekillere 'kıyak' emeklilik
Vekillere 'kıyak' emeklilik
26 Eylül 2013 17:56
Almanya'da eçtiğimiz hafta yapılan seçimlerde parlamentoya giremeyen çok sayıdaki eski milletvekili dört yıllık çalışmaları karşılığında 825 Euro emekli maaşı alacak.

Almanya'da eçtiğimiz hafta yapılan seçimlerde parlamentoya giremeyen çok sayıdaki eski milletvekili dört yıllık çalışmaları karşılığında 825 Euro emekli maaşı alacak. Normalde bir kişinin bu emekli maaşını alabilmesi için 29 yıl çalışması gerekiyor.

Almanya’da genel seçimlerde tekrar seçilemeyen çok sayıda milletvekili dört yıllık vekilik dönemleri için 825 Euro emekli maaşı alacak. Seçimlerde yüzde beş barajı aşamadığı için parlamentoya giremeyen sadece Hür Demokrat Parti'den 40 milletvekili emeklilik hakkını kazandı. Almanya’da normal bir işçinin 825 Euro emekli maaşı alabilmek için ortalama olarak 29 yıl çalışması gerekiyor.

Federal parlamento’da 27 yıl süre görev yapan çok sayıda politikacı ise 5 bin 600 Euro tutarında emekli maaşı alıyor. Bunlar arasında eski Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partili Ekonomi Bakanı Michael Glos ile Sosyal Demokrat Partili (SPD) Hans-Ulrich Klose de bulunuyor. En yüksek emekli maaşı alan politikacılar arasında eski milletvekillerden Hıristiyan Demokratik Birlik partili 71 yaşındaki Wolfgang Börnsen, CSU’lu Ernst Hinsken ve SPD’li Dieter Wiefelspütz de yer alıyor.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler