YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ve Rusya'dan ilk açıklama geldi!
Ukrayna'da ''çikolata kralı'' olarak bilinen işadamı Petro Poroşenko'nun kazanması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik Rusya'dan ilk açıklama geldi.
Ve Rusya'dan ilk açıklama geldi!
26 Mayıs 2014 / 15:05 Güncelleme: 26 Mayıs 2014 / 15:06

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yeni cumhurbaşkanı ile doğrudan diyaloğa hazır olduklarını açıkladı.

'Batı arabuluculuğuna ihtiyaç yok'

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov diyalog için 'Batı arabuluculuğuna ihtiyaçları olmadığını' da ekledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini olumlu karşıladıklarını söyleyen Lavrov, seçimin kazandığı belirtilen işadamı Petro Poroşenko'yla görüşmeye hazır olduklarını ifade etti.

Lavrov, Poroşenko'nun "Moskova ile ilişkilerin normelleştirilmesi ve Doğu ülkeleriyle diyalog kurulmasına" dair sözlerine de öndem verdiklerini belirtti.

Moskova ile Kiev'in arası, eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Batı yanlılarının protestoları sonucu Şubat ayında devrilmesinin ardından açılmıştı.

Ukrayna'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, "çikolata kralı" olarak bilinen işadamı Petro Poroşenko kazanması bekleniyor.

Sandık çıkış anketleri Poroşenko'nun oyların yüzde 55'inden fazlasını aldığına işaret ediyor.

Poroşenko, seçimin ardından yaptığı ilk açıklamada Doğu Ukrayna'daki askeri operasyonlara değindi ve "Operasyonları destekliyorum ancak bu operasyonların şeklinin değişmesi gerektiğini de düşünüyorum" dedi.

Poroşenko, operasyonların daha kısa süreli ve daha "etkin" olması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı olarak ilk yurtdışı ziyaretini Polonya'ya gerçekleştireceğini belirten Poroşenko, 4 Haziran'da ABD Başkanı Barack Obama'nın yanı sıra Avrupa Birliği liderleriyle görüşeceğini söyledi.

 

BBC TÜRKÇE

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler