YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ve onlar da silah bırakıyor!
Kolombiya’da 50 yıl süreç iç savaş, Marksist FARC örgütü ile hükümetin anlaşmasıyla sona eriyor.
Ve onlar da silah bırakıyor!
09 Mart 2015 / 12:25 Güncelleme: 09 Mart 2015 / 12:27

Kolombiya’da 1964’ten beri 50 yıl savaşan Marksist FARC Örgütü Hükümetle anlaştı. Ordu ile FARC, mayınları birlikte temizleyecekler.

2012’den beri görüşmeler devam ediyordu.

1964’den beri bu çatışmalarda yüzde 80’i siviller olmak üzere 220 bin insan öldü. Bunların yarısı hükümetin FARC ile savaş için kurduğu sağ kanat paramiliter güçlerin kurbanı. Bizim JİTEM gibi.

Kolombiya dünyanın en çok kara mayını olan ülkesi.

Hükümet verilerine göre 15 yılda 11 bin 43 kişi kara mayınları yüzünden öldü veya yaralandı. Bunların 4 bin 226’sı sivil.

FARC’ın geçen kasımda bir generali kaçırmasıyla askıya alınan müzakereler, aralıkta salıverilmenin sağlanması ve örgütün tek taraflı ateşkesiyle başladı.

Kolombiya çatışmasının kısa verileri:

* Marxist FARC 1964’den beri yürüttüğü silahlı mücadelede yüzde 80’i siviller olmak üzere 220 bin insan can verdi. Bunların yarısı hükümetin FARC ile savaş için kurduğu sağ kanat paramiliter güçlerin kurbanı.

* 7 milyona yakın insan yerinden yurdundan oldu. Ülke rehin alma vakaları ve uyuşturucu ticaretiyle dünyada kötü bir nam saldı.

*Hükümet ve FARC 1990’ların sonunda çöken müzakerelerin ardından Kasım 2012’de görüşmelere Havana’da başladı.

* Hükümeti eski Devlet Başkanı yardımcısı Humberto de la Calle’nin yanı sıra ordu ve polis güçlerinden emekli generaller; gerillaları FARC merkez komitesinden Ivan Marquez temsil ediyor.

* 2 yılda 3 kilit konuda anlaşma sağlandı: kırsal kesimin ekonomik ve sosyal kalkınmasını içeren kapsamlı toprak reformu, gerillaların siyasi katılımı, yasadışı uyuşturucunun yok edilmesi. Uzlaşılan konular nihai anlaşma ile kesinleşecek.

* 17 Mart’ta başlayacak müzakere turunda şiddetin telafisi, silahların teslimi ve isyancıların sivil hayata entegrasyonu ele alınacak.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler