YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ve Kaddafi son sözünü söyledi!
Ve Kaddafi son sözünü söyledi!
23 Şubat 2011 00:09
Libya lideri Muammer Kaddafi, dün akşam başkent Trablus'ta halka seslendi!

Muhaliflerin üzerine savaş uçaklarıyla bomba yağdıran Kaddafi, ülkenin doğusunda kontrolü tamamen yitirdi. Ölü sayısı 600’e yaklaştı. Libya lideri TV’den meydan okudu:

“Yabancı güçlerin hap ve para verdiği fareler ülkeyi karıştırdı. Herkes sokağa çıkıp teröristleri yakalasın, hepsine ölüm cezası vereyim. Ben hiçbir yere gitmiyorum!”

Libya’da Muammer Kaddafi’nin 42 yıllık diktatörlüğüne karşı isyanın 9’uncu gününde, ülke isyancılar ile Kaddafi güçleri arasında bölündü.

Libya’nın doğusundaki Bingazi, Tobruk, El Bayda gibi kentler tamamen isyancıların eline geçerken başkent Trablus’ta önceki gece Libya savaş uçakları ile helikopterlerinin göstericilerin üzerine bomba yağdırması sonrasında kontrol halen Libya diktatöründe bulunuyor. Doğu illerinin muhaliflere geçmesinin ardından Libya’nın Mısır sınırı da tamamen kontrolsüz kaldı. Bu 3 kentte polisin ve ordunun tamamen çekildiği belirtiliyor. Trablus’un ise Fahlum ve Tajura mahallelerinde tam bir katliam gerçekleştiren Kaddafi güçleri sayesinde henüz düşmediği bildirildi.

Ölüm fetvası çıktı

TV’deki 22 saniyelik konuşmasında “Sokak köpeklerine ait TV kanallarında söylenenlere inanmayın. Venezuela’da değilim. Yeşil Meydan’da toplanan gençlerle konuşup geceyi onlarla geçirmeye gidiyordum ama yağmur başladı. Olsun. Allaha şükür. Yağmur berekettir” dedi. Kaddafi’nin bu sözleri sonrasında ordudan bir grup subay bildiri yayınlayarak diğer askerleri de Kaddafi’yi devirmek üzere kendilerine katılmaya çağırdı. Mısır’daki Müslüman Kardeşler’in dini lideri de Kaddafi hakkında ölüm fetvası verdi, askerleri Libya liderini öldürmeye çağırdı.

‘Bingazi’yi ben aldım’

Tüm bunların ardından Kaddafi bir kez daha TV ekranlarına çıkarak tüm dünyaya meydan okudu. Devlet televizyonunun Kaddafi yanlısı göstericilerin görüntüsü eşliğinde yayınladığı uzun konuşmada oldukça sinirli olduğu görülen 69 yaşındaki Libya lideri olayları çıkaranlar için, “Bir avuç terörist” dedi ve isyancıları yabancı ülkelerin uyuşturucu hap ve para verdiği kişiler olarak nitelendirdi. ABD Başkanı Ronald Reagan’ın Kaddafi’yi öldürmek için 1986’da bombaladığı Trablus bölgesinde konuşan Libya lideri isyancıların kontrolüne geçen Bingazi için de, “Bu benim 20 bin kişiyle Amerikalılar’dan İtalyanlardan geri aldığım Bingazi olamaz. İsrail’e karşı mücadele ederken oğlumun yaralandığı Bingazi orası olamaz” diye konuştu.
‘ABD işgal mi etsin?’

Libya lideri şöyle devam etti: Kaddafi başkan değildir, devrimin lideridir. Benim devlette hiçbir resmi unvanım yok. Sonsuza dek de devrimin lideri olarak kalacağım. Ben ABD’ye meydan okudum, bütün süpergüçlere meydan okudum, zafer kazandım. Dedem bu topraklarda şehit düştü, gerekirse ben de kanımın son damlasına kadar çatışır ve şehit düşerim. Libya’yı İslam devleti yapmak istiyorlar. Libya halkı benimle birliktedir. Şimdi herkes çıksın sokaklara, o sıçanları yakalayın.

‘Hepsinin cezası ölüm’

Hepsinin cezası ölümdür. Onları yakalayın güvenlik güçlerine teslim edin ve biz de ölüm cezasıyla cezalandıralım. Yoksa o fareler petrol tesislerine ulaşabilirler. Yarından itibaren yeni halk komiteleri, belediyeler kurulacak. Petrol geliri halka dağıtılacak. Somali gibi mi olmak istiyorsunuz? Amerika gelsin burayı işgal mi etsin istiyorsunuz? Sokaklara çıkın ve hepsini yakalayın!

BU KEZ TÜRKİYE DEMEDİ

İsyanın ilk günlerinde isyancıların arasında Türkler’in bulunduğunu iddiası ve ardından Kaddafi’nin oğlu Saif’in “Bu ülkeyi Türkler’e bırakmayız” sözlerinin ardından Kaddafi dün yaptığı konuşmada Türkiye kelimesini ağzına almadı. ABD, Fransa ve İtalya’ya karşı savaştıklarını ve yabancı güçlere karşı halen mücadele verdiğini söyledi. Ülkeyi yönetmek için kullandığı ve kendi yazdığı Yeşil Kitap’tan pasajlar okudu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler