YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatikan'dan Ağca'ya yalanlama
Hristiyanlığın önemli merkezlerinden Vatikan, Papa 2. John Paul'e suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca'nın bu emri İran'ın merhum dini lideri Ayetullah Humeyni'den aldığını dile getiren kitabındaki iddiaları reddetti.
Vatikan'dan Ağca'ya yalanlama
01 Şubat 2013 / 21:34 Güncelleme: 01 Şubat 2013 / 21:42

 

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, Papa 2. John Paul suikastinin faili Mehmet Ali Ağca'nın, dün İtalya'da çıkan ''Bana cenneti vaat ettiler'' isimli otobiyografi kitabında yer alan bu suikast için kendisini İran'ın merhum dini lideri Ayetullah Humeyni'nin görevlendirdiği iddiasını reddetti. Vatikan, iddiaları ''güvenilmez'' olarak nitelendirdi.

"Bu sefer, Ağca'nın iddialarına inanmalı mıyız  Bence hayır" ifadesini kullanan Vatikan Sözcüsü Lombardi, "Pratik olarak, kitapta yazan her şeyin yanlış olduğunu doğrulamam mümkün" dedi.

Kitapta yer alan Papa 2. John Paul'ün, 27 Aralık 1983 tarihinde Rebibbia cezaevine Ağca'ya yönelik yaptığı tarihi ziyarette, Ağca'nın Papa'nın kendisine suikast emrini Humeyni'den aldığını söylediği iddiası da Lombardi tarafından kabul edilmedi.

Lombardi, o günkü tarihi ziyarette Papa'nın yanında yer alan kişisel sekreteri Kardinal Stanislaw Dziwis ile konuştuğunu aktararak, Dziwis'in kendisine o gün iki tarafın Fatima gizemini ve Papa'nın inanılmaz şekilde hayatta kalış mucizesini konuştuklarından bahsettiğini ifade etti. Lombardi, ''Kardinal Dziwis'in o gün Ayetullah Humeyni'nin adının geçmediği konusunda kendisine güvence verdiğini ve aynı şekilde Papa'nın Ağca'yı Hristiyan olmaya davet eden bir mektubun asla olmadığını'' söyledi.

Mehmet Ali Ağca, 13 Mayıs 1981'de Vatikan'ın ünlü Aziz Peter meydanında dönemin papası 2. John Paul'ü inananları selamladığı sırada vurarak, yaralamıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler