YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatikan'da bir ilk
Vatikan'da bir ilk
14 Mart 2013 17:33
Vatikan tarihinde ilk kez Avrupa dışından bir papa seçilmesi şaşkınlıkla karşılansa da, Latin Amerika uzun süredir Katolik Kilisesi'nin kalesi durumunda.

Dünyadaki Katoliklerin yüzde 40'tan fazlasını tek başına Latin Amerika barındırıyor. Yeni Papa Francis'in memleketi Arjantin'de de nüfusun yüzde 75'ten fazlası Katolik.

Vatikan tarihinde son iki papanın İtalya kökenli kardinaller dışındakilerden seçilmesi, yeni papanın da Avrupa dışından bir kardinal olması seçimlerin en çok tartışılan konularından.

Yeni Papa Jorge Mario Bergoglio'nun Latin Amerikalı olması, mensuplarının dünya genelindeki dağılımına bakıldığında aslında Katolik Kilisesi içindeki dengelerle uyumlu görünüyor.

Dünya genelinde Hristiyan nüfusun yarıya yakınını oluşturan Katoliklerin sayısı Vatikan'ın son verilerinde yaklaşık 1,1 milyar olarak gösteriliyor.

Kıtalara göre dağılıma bakıldığında ise Latin Amerika tek başına Katolik nüfusun yüzde 40'ından fazlasını barındırıyor.


-En kalabalık Katolik ülke Latin Amerika'da-


Yüzde 41,3'ü Katolik olan Güney Amerika'da, Vatikan'ın verilerine göre yaklaşık 483 milyon Katolik yaşıyor. Avrupa'da 277, Afrika'da 177, Asya'da 137, Kuzey Amerika'da 85 ve Okyanusya'da 9 milyon Katolik olduğu bildiriliyor.

Dünyada en fazla Katolik'in bulunduğu 10 ülkenin 4'ü Latin Amerika'da. Brezilya, yaklaşık 140 milyon nüfusuyla dünyada Katoliklerin en kalabalık olduğu ülke. Yeni Papa Francis'in memleketi Arjantin'de nüfusun yüzde 75'ten fazlası Katolik.

Avrupa'da en fazla Katolik yaklaşık 57 milyon ile İtalya'da bulunurken, Afrika'da başı yaklaşık 36 milyon ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti çekiyor.


-Potansiyel genişleme alanı Afrika-


1970'li yıllardan bu yana Katolik dünyasının ağırlık merkezi güneye kayıyor. Mensuplarının sayısı bakımından Katolik Kilisesi'nin en güçlü olduğu bölge Latin Amerika olsa da, asıl genişleme alanı Sahra Altı Afrika olarak dikkati çekiyor.

Sekülerizmin kalesi olan Avrupa'da Katolik sayısında son yıllarda az da olsa azalma yaşanırken, Sahra Altı Afrika'daki Katolik nüfusun Vatikan'ın istatistiklerinde artış kaydettiği görülüyor.

Katolik kurumlarının yayımladığı çeşitli istatistiklerde, Sahra Altı Afrika'daki Katolik sayısının 1970'de bölge nüfusunun yaklaşık yüzde 6'sı düzeyindeyken, 2012'de bu oranın yüzde 15'in üzerine çıktığı kaydediliyor. Aynı dönemde Avrupa'daki oranın ise yüzde 38,5'ten yüzde 23,7'ye gerilediği belirtiliyor.


-Avrupa'da nüfusun yaklaşık yüzde 50'si Katolik-


Avrupa Birliği'ne üye 27 ülkeden 14'ünde nüfusun yüzde 50'den fazlası Katolik. Katoliklerin ülkenin toplam nüfusuna oranı yüzde 80'in üzerinde olan ülkeler Fransa, İtalya, Polonya, İspanya, Portekiz, İrlanda, Lüksemburg ve Malta. Katolik nüfusun sayıca en kalabalık olduğu ülkeler ise İtalya, Fransa, İspanya, Polonya ve Almanya.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler