YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van'daki deprem dünya basınında
Van'daki deprem dünya basınında
23 Ekim 2011 20:22
Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem dünya medyasında geniş yer aldı.

Van'daki şiddetli deprem ABD basınında geniş yer aldı.

Deprem, CNN televizyonunda ve CNN ile Washington Post'un internet sitelerinde ''son dakika'' olarak duyuruldu ve bu internet sitelerinin ilk haberi haline geldi.

Haberlerde, depremin şiddeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Van'a gittiği bilgisi yer verildi.

Türk yetkililerin açıklamaları ve acil müdahalelere değinilen haberlerde, Türkiye'nin, depremlere yabancı olmadığı ve 1999 yılında yaklaşık 19 bin insanın ölümüne yol açan iki acı deprem yaşadığı hatırlatıldı.

CNN televizyonunda da Van'dan deprem sırasındaki görüntülere yer verilerek, İstanbul'daki CNN muhabirine bağlanıldı. AA'nın bölgeye ilişkin son dakika haberlerinin aktarıldığı CNN'de, depremin hasarının büyük olmasının beklendiği ifade edildi.
 

-Çin basını Van'daki depremi son dakika haberleriyle duyurdu-

Van'da meydana gelen deprem Çin basınında son dakika olarak geniş yer aldı.

Depremi ilk olarak Çin'in resmi ajansı Şinhua flaş haberle duyururken, Çin'in büyük gazeteleri Halkın Günlüğü ve China Daily gazeteleri başta olmak üzere birçok basın kuruluşu habere manşetten yer verdi.

Haberlerde, depremin şiddeti başta olmak üzere bilgiler alırken, tahmin edilen ölü sayıları ve Türkiye'de önceden yaşanmış büyük depremler hakkında tafsilatlı bilgiler yer aldı.

 Şinhua ajansı başta olmak üzere birçok basın kuruluşu AA'nın servis ettiği fotoğraflardan oluşturduğu galerilerle manşet ve sürmanşetlerinde depremin boyutlarını yansıtmaya çalıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler