YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van'a 750 bin dolarlık yardım
Van'a 750 bin dolarlık yardım
28 Eylül 2012 09:06
Pakistan'dan Van'a vefa örneği: Van'a 750 bin dolarlık yardım

İki sene önce tarihinin en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kalan Pakistan'a ilk önce Türk yardım kuruluşları el uzatmıştı.

Türk hayırseverlerin yardımlarını unutmayan Pakistan, vefa örneği sergileyerek Van'a maddi yardım yaptı. Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammad Shahbaz Sherif, 750 bin dolarlık çeki Kimse Yok mu Derneği Başkanı Ümit Öztürk'e verdi. Dernek, bu katkıyla 'eğitim kompleksi ve sosyal tesis' inşa edecek. Kalecik bölgesinde yapılacak 5 bin 600 metrekare büyüklüğündeki tesiste, okuma salonları, öğrenci yurdu ve lojistik birimleri yer alacak. Temel atma töreninde konuşan konuk Başbakan, sel felaketinden sonra Türk hayırseverlerin kurbanlarını kesmek için ailesini bırakıp, bayramlarını kendileriyle geçirmelerini hiç unutamayacağını söyledi. Türkiye'nin bu paraya ihtiyacı olmadığını belirterek, "Önemli olan, bu gibi üzücü günlerde yanınızda bulunmaktır." dedi.

Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammad Shahbaz Sherif, "Bizler ilk Van'da deprem olduğunu duyduğumuz andan itibaren acaba ne yapabiliriz diye birkaç gün içerisinde iki uçak dolusu yardımı ve 1 milyon doları hemen gönderdik." diye konuştu. Sherif, "Önemli olan Pakistan'ın Türkiye'ye olan sevgisidir. Türkiye'nin bu paraya da ihtiyacı yoktur. Ama önemli olan bu gibi üzücü günlerde yanınızda olmaktır." ifadelerini kullandı. Pakistan-Türkiye dostluğunun, kuruluştan bu yana devam ettiğini anlatan Sherif, şöyle devam etti: "Karşılıklı sevgi son 3-4 yıldır ticari anlamda da meyvelerini vermektedir. Ümit ediyorum ki bu kardeşliğimiz, birbirimize olan sevgimiz artarak, yanına ticareti alarak artacaktır. İki ülke ilişkilerinin gelişmesinde en büyük rolü Recep Tayyip Erdoğan oynamıştır. Ona da buradan teşekkür ediyorum." Kimse Yok mu Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk ise Van'da geçen sene meydana gelen depremlerde destek gördükleri ülkelerden birinin Pakistan olduğunu belirtti. 11 aydır hummalı bir şekilde Van'ı ayağa kaldırmaya çalıştıklarını söyleyen Van Valisi Münir Karaloğlu da, "Pakistan'da bir deprem, bir sel felaketi olduğunda biz onu ta yüreğimizde hisseder, millet olarak devlet olarak Pakistan'ın yardımına koşarız. Van depreminde gördük ki biz ne hissediyorsak Pakistan halkı onu hissetti." ifadelerini kullandı. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler