YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uyuşturucu tacirlerine dev darbe
Uyuşturucu tacirlerine dev darbe
23 Ağustos 2010 23:01
Piyasa değeri 3.2 milyon doları bulan uyuşturucu hap yakalandı.

Suriye güvenlik güçleri tarafından kısa aralıklarla gerçekleştirilen iki operasyonda, piyasa değeri 3.2 milyon doları bulan uyuşturucu hap yakalandı.

Resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ilk operasyonda piyasa değeri 2 milyon dolar olan yaklaşık 1.2 milyon uyuşturucu hap ele geçirildi.

Lübnan'da üretilen ve Arap ülkelerinde piyasaya sürülmek üzere Suriye'ye getirilen hapların, sahil kenti Lazkiye'den Şam'a taşındığı kaydedildi.

Bir TIR'a yapılan operasyonda ele geçirilen uyuşturucu hapların her birinde 200 hap bulunan 6 bin paket olarak araca yerleştirildiği belirtildi.

Operasyonda ikisi finansör olmak üzere beş kişi yakalanırken bu kişilerin uyuşturucu hapları Suudi Arabistan'a ulaştırmakla sorumlu Ürdünlü bir suç ortakları daha olduğu kaydedildi.

Suriye güvenlik güçleri tarafından yapılan diğer operasyonda ise 17 elektrik jeneratörünün içine saklanmış 750 bin captagon hapın bulunduğu bildirildi.

Lübnan'da üretilen ve Arap ülkelerinde piyasaya sürülmek istenen hapların piyasa değerinin yaklaşık 1.2 milyon dolar olduğu tahmin edilirken kaçakçılara yönelik operasyon Şam-Halep karayolunda gerçekleştirildi.

Suriye, uyuşturucu kaçakçılığı konusunda transit ülke olarak sınıflandırılıyor. Ülke içinde uyuşturucu kaçakçılığı yapan çete liderleri yakalanmaları halinde idam cezası ile çete üyeleri ise 15 yıldan başlayan hapis cezası istemi ile yargılanıyor. Ancak yaklaşık 10 yıldır ülkede idam cezası uygulanmadığı ve bu nedenle uyuşturucu baronları ve çete üyelerinin 20 yıl ile müebbet hapis cezası arasında değişen çeşitli cezalara çarptırıldığı kaydediliyor.

Kullanıcılar ise 2 yıldan az olmamak üzere hapis cezalarına çarptırılıyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler