YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uygur Türkleri ile Çinliler çatıştı: 140 kişi öldü
Çatışmalar dün akşam saaetlerinde meydana geldi
Uygur Türkleri ile Çinliler çatıştı: 140 kişi öldü
06 Temmuz 2009 / 09:44 Güncelleme: 06 Temmuz 2009 / 00:00

Çin'in resmi haber ajansı Şinhua, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de çıkan olaylarda 129 kişinin öldüğünü duyurdu.


Eski adıyla Doğu Türkistan olarak bilinen Çin'in kuzey batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesinin merkezi Urumçi'de, dün akşam saatlerinde meydana gelen olaylarda 129 kişinin öldüğü açıklandı.


Bölgenin kamu güvenliği bürosu tarafından yapılan açıklamada, olaylarda 816 kişinin de yaralandığı bildirildi.


Söz konusu olaylara, 26 Haziranda Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında Han ve Uygur işçiler arasında meydana gelen bir kavganın neden olduğu iddia edilmişti.


ÖLÜ SAYISI 140'A YÜKSELDİ


Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de dün akşam meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısı 140'a yükseldi. 816 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylardan sonra ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.


Resmi Şinhua haber ajansı, Sincan Üniversitesi ile şehrin banliyölerinin yakınlarındaki bazı yolların halen ulaşıma kapalı olduğunu bildirdi. Haberde bazı yollarda enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğü ve çok sayıda dükkanın kapalı olduğu kaydedildi. Vatandaşların, düzenin sağlandığının açıklanmasına rağmen halen kendilerini güvende hissetmedikleri de gelen haberler arasında.


Hayatını kaybedenlerin kimlikleri ve nasıl öldükleri şeklinde henüz ayrıntılı açıklama yapılmadı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler