YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uygur Özerk Bölgesi'nde 8 kişi öldürüldü
Uygur Özerk Bölgesi'nde 8 kişi öldürüldü
30 Aralık 2013 09:09
Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Kaşgar vilayetinde, bir kasabanın polis karakoluna saldırı düzenlendiği ve 8 kişinin güvenlik güçlerince öldürüldüğü bildirildi.

Çin'in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Kaşgar vilayetinde, bir kasabanın polis karakoluna saldırı düzenlendiği ve 8 kişinin güvenlik güçlerince öldürüldüğü bildirildi.

Bölgenin resmi haber portalı Tienşan, "9 kişinin, yerel saatle 06:30 sularında Şaçı kasabasında polis karakoluna bıçaklarla saldırdığı ve bir polis aracını ateşe verdiğini" öne sürdü.

Bunun üzerine emniyet güçlerinin açtığı ateş sonucu 8 kişinin öldürüldüğü, 1 şüphelinin ise gözaltına alındığı kaydedildi.

Ölenlerin ve tutuklanan kişinin kimliğine ve söz konusu eylemin neden düzenlendiğine ilişkin ayrıntı verilmezken, kapsamlı incelemelerin başladığı açıklandı.

Kaşgar vilayetinde 17 Aralık'ta da polisin "Hasan İsmail adlı kişiyi ararken, ona bağlı olduğu iddia edilen bir grup tarafından saldırıya uğradığı" savunulmuş ve çıkan çatışmada 2'si polis toplam 16 kişi hayatını kaybetmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler