YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ürdün'den İsrail'e kınama
Ürdün'den İsrail'e kınama
02 Ekim 2015 01:25
Ürdün hükümeti, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine sessiz kalmayacağını açıkladı.

Ürdün Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Momeni, yaptığı yazılı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Aksa'ya yönelik baskınları ve İsrail yönetiminin 50 yaşın altındaki Müslümanların Mescide girmesine izin vermemesini kınadı.

İsrail'in provokatif eylemleri sonucu din temelli bir savaş çıkabileceği uyarısında bulunan Momeni, Yahudi bayramları gerekçesiyle uzun yıllardan sonra ilk defa bu kadar sık gerçekleştirilen baskın ve ihlallere karşı duyulan öfkeyi dile getirerek, "Ürdün hükümeti, hiçbir Müslüman'ın kabul etmeyeceği bu davranışa karşı İsrail'i uyarmakta ve buna sessiz kalmayacağını ifade etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Ürdün'ün, Aksa'nın zaman ve mekan bakımından bölünmesini kabul etmeyeceğini kaydeden Momeni, "İsrail, gerginliği tırmandırıcı bu eylemleriyle bölgeyi çatışmanın içine çekmekte, 1 milyar 700 milyon Müslüman'ın duygularıyla oynamakta ve radikallerin söylemlerini yayacakları bir ortam hazırlamaktadır" yorumunu yaptı.

Momeni, İsrail'in bu eylemlerine son vermemesi durumunda tüm hukuki ve diplomatik önlemleri alacaklarını da belirtti.

Dün, İsrail polisinin koruması altında 357 Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiği bildirilmişti.

İsrail'in Yahudilerin dini günleri nedeniyle Mescid-i Aksa'ya Filistinlilerin girmesini bazen tamamen bazen de kısmi olarak engellemesi nedeniyle 13 Eylül'den beri Kudüs başta olmak üzere Filistin'in farklı kentlerinde gerilim yaşanıyor. İsrail polisi ve askerleri bu süreçte Filistinlileri yakalama bahanesiyle Mescid-i Aksa'nın avlusuna girmişti. Hatta İsrail askerleri postallarıyla kutsal mekanın içine girmiş, pencerelerinden içeriye gaz bombası atmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler