YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ürdün'den IŞİD'e karşı savaş açıklaması
Ürdün'den IŞİD'e karşı savaş açıklaması
18 Kasım 2014 01:22
Ürdün İçişleri Bakanı Hüseyin el-Mecali, ülkesinin IŞİD'e karşı olası kara harekatına girmeyeceğini söyledi.

Ürdün'ün başkenti Amman'da Akdeniz'e sınırı olan ülkeler ve Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin katılımıyla başlayan "Göç Modellerinde Yenilik" başlıklı konferansta konuşan Mecali, "Ürdün'ün IŞİD'e karşı bir kara savaşına girmeyecek" dedi.

Mecali, komşu ülkelerde yaşanan savaş nedeniyle Ürdün'e sığınanlara ilişkin "Mültecilerin yaşadığı sorunları gidermenin yolu, ülkelerinde yaşanan krizlere çare bulmaktan geçer. Ürdün, bölge ülkeleri ve uluslararası toplumla beraber sözkonusu kriz ülkelerinde istikrar ve huzurun sağlanması için çalışıyor" ifadesini kullandı.

Ürdün'ün kendisine sığınan Suriyeli mültecilere asla kapılarını kapatmayacağını vurgulayan Mecali, düzenlenen konferansta legal ve illegal göçe yönelik çalışmaları ele alacaklarına belirtti.

Öte yandan Mecali'nin açıklamasını memnuniyet verici olarak nitelendiren Ürdün Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı İslami Çalışma Cephesi Sözcüsü Murad el-Adayile, hükümetin IŞİD'e karşı kurulan uluslararası koalisyonda yer alma konusunu yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulundu.

Adayile, "Kurulan koalisyon, bölge halkına hizmet etmiyor, bilakis bölgeyi yeniden işgal amacı güdüyor" dedi.

Suriye'de 2011 yılından bu yana devam eden iç savaş nedeniyle BM rakamlarına göre, Ürdün'de 688 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Ürdün makamlarına göre ise bu sayı 1 milyon 393 bini aştı. Suriye ile 375 kilometre sınır paylaşan Ürdün, bu ülkedeki iç savaşla başlayan sığınmacı akını nedeniyle özellikle ekonomik ve eğitim alanlarında olumsuz etkileniyor.

Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren IŞİD, Haziran'da Irak'ın kuzeyinde yer alan Musul ili başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmiş, ardından ülkenin çeşitli yerlerinde ordu ve IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmalar başlamıştı.

Aralarında Ürdün'ün de bulunduğu ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait hava unsurları da Suriye ve Irak'ta IŞİD'in kontrolünde bulunan hedeflere saldırılar düzenliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler