YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ürdün'de Türk ürünleri büyük ilgi gördü
Ürdün'de Türk ürünleri büyük ilgi gördü
15 Aralık 2015 16:30
Ürdün'ün kuzeyindeki İrbid şehrinde bir alışveriş merkezinde kurulan Türk pazarında sergilenen gıda, giyim ve el yazması eserleri gibi Türk ürünleri Ürdünlüler tarafından büyük ilgiyle karşılanıyor.

Pazarın kurulduğu alışveriş merkezinin sahibi Halid Ebu Hasan konuyla alakalı AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Türk ürünlerinin diğer ülkelerden gelen ürünlere göre daha cazip bulunduğunu" belirtti. Ebu Hasan, "Bundan dolayı böyle bir pazar açma kararı aldıklarını ve önümüzdeki yıl başında da Türk köyü kurmayı düşündüklerini'' söyledi.

Hasan, "Türkiye'nin dışa açılarak ürünlerini uluslararası pazara sunmasının Ürdünlüler arasında Türk kültürüne ilgiyi artırdığını ve Türk ürünlerinin Ürdün'de revaç bulmasını sağladığını" kaydetti.

Hasan, ''Ürdün'ün kuzeyinde Türk pazarı ve Türk köyü açılmasının bu alanda ilk proje olduğunu'' vurgulayarak ''El işi yapmayı öğrenmek isteyen vatandaşlara Türk ürünlerine dair kurs verilmeye de başlandığını'' belirtti.

Hasan ayrıca "Türkiye'nin Amman Büyükelçisi Sedat Önal'ın da söz konusu pazarın açılışına katıldığını ve yaptığı konuşmada Türk pazarı ve Türk köyü projesini desteklediğini" ifade etti.

Türkiye ile Ürdün arasında 900 milyon dolarlık bir ticaret hacmi bulunuyor ayrıca Türkiye'nin Ürdün'de 114 milyon dolarlık yatırımı bulunuyor.

Son olarak bu yılbaşında Türkiye ve Ürdün arasında bir anlaşma imzalanmış ve Ürdün'e giren Türk ürünlerinden alınan gümrük vergisinde yüzde 55 ila yüzde 65 arasında indirime gidilmişti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler