YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ürdün'de toplu istifa: 400 kişi istifa etti
Ürdün'de toplu istifa: 400 kişi istifa etti
01 Ocak 2016 03:09
Ürdün Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kolu İslami Çalışma Cephesi Partisi'nden 400 üyenin toplu istifa ettiği bildirildi.

İstifa eden üyelerden Halid Haseneyn, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 43'ü üst düzey yetkili olmak üzere 400 üyenin partiden istifa ettiğini söyledi.

Haseneyn, 300 üyenin istifasının parti yönetimine gönderildiğini, 100'ünün ise ilerleyen günlerde gönderileceğini kaydetti.

Partinin basın sözcüsü Murad el-Udayile ise partiden kopuşları arzu etmediklerini ancak ayrılmak isteyene de karışmayacaklarını ifade etti. 

İstifa edenler arasında eski Parti Genel Sekreteri Hamza Mansur, eski Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı Cemil Ebubekir, Şura Meclisi üyeleri Salim el-Filahat, Abdulhamid el-Kuzat, Nemr Assaf ve Hassan Züneybat gibi lider kadrodan isimler de yer alıyor. 

İstifaların devam edeceği belirtilirken ilerleyen günlerde istifa gerekçeleriyle ilgili açıklama yapılacağı kaydedildi.

İslami Çalışma Cephesi Partisi'nin, 2 bini aktif olmak üzere yaklaşık 3 bin üyesi bulunuyor.

İhvan içerisinde 2012'deki liderlik seçimleri sonrasında parçalanmalar yaşanmıştı. Seçimlerde Filahat'a karşı Hemmam Said 2 oy farkla genel başkanlığı kazanmıştı. Bu olayla başlayan anlaşmazlık Arap Baharı sürecinde "İhvan'ın önceliklerinin belirlenmesi" konusunda artarak devam etmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler