YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uranyum takası Türkiye'de
Zenginleştirilmiş uranyum takasının Türkiye'de yapılması konusunda 18 saat süren görüşme sonuç verdi
Uranyum takası Türkiye'de
17 Mayıs 2010 / 20:01 Güncelleme: 17 Mayıs 2010 / 20:12

Zenginleştirilmiş uranyum takasının Türkiye'de yapılması konusunda 18 saat süren görüşme sonuç verdi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün sürpriz bir şekilde İran'a gitti. Uranyum takasına ilişkin ortak formülle ilgili anlaşma, Türkiye, Brezilya ve İran dışişleri bakanları tarafından imzalandı. Buna göre 1200 kg uranyum takası Türkiye'de olacak. İran'ın uranyumu anlaşmadan 1 ay sonra Türkiye'ye göndermesi bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye, Brezilya ve İran'ın imzaladıkları uranyum takas belgesi konusunda uluslararası toplumun tutumunun nasıl olacağını izleyerek görmek gerekeceğini söyledi. 

Medvedev, Kiev'deki açıklamasında, şöyle konuştu:

"Birinci sorun şu; İran uranyum zenginleştirmeyi sürdürecek mi? Bu ülkenin yetkililerinin açıklamalarından anladığım kadarıyla bu tür bir çalışmaya devam edecekler. Bu durumda, elbette, uluslararası toplumun daha önce sahip olduğu kaygılar sürebilecek.

Bir sorun ortaya çıkıyor; Takas operasyonunun seviyesi yeterli olacak mı? Uluslararası toplumun tüm üyeleri tatmin olacak mı? Bunu bilemiyorum. Bu deklarasyon sonrası (uluslararası toplumun tutumunun) ne olacağını izlememiz gerekecek."

Uluslararası toplumun İran ile danışmalarını sürdürmesi gerektiğini belirten Medvedev, "Ondan sonra, ne yapılacağına karar verilir. Bu öneriler yeterli mi, yoksa başka şeyler daha gerekli olacak mı? Bu sorunda küçük bir ara verilmesinin bir zararı olmaz" diye konuştu.  

Medvedev, sağlanan üçlü anlaşmanın, İran nükleer sorununun çözümü çabaları çerçevesindeki diplomatik çabaların bir parçası olarak, memnuniyetle karşılanması gerektiğini kaydetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler