YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
UNICEF'in Güney Sudan raporunda sarsıcı sonuç!
UNICEF'in Güney Sudan raporunda sarsıcı sonuç!
19 Haziran 2015 00:19
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından hazırlanan rapor, Güney Sudan'da mayıs ayında meydana gelen çatışmalar sırasında en az 129 çocuğun öldürüldüğünü bildirdi.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, yaptığı açıklamada, "Görgü şahitlerinin ifadelerine göre, Unity eyaletindeki çatışmalar sırasında kız çocukları toplu tecavüze uğradıktan sonra öldürüldü, erkek çocukları da hadım edildikten sonra ölüme terk edildi" diye konuştu. 

Ülkede mayıs ayında çıkan çatışmalar sırasında öldürülen çocuk sayısının en az 129 olduğunu kaydeden Lake, "Masumlara karşı işlenen bu şiddet, insanlık adına sona erdirilmeli" ifadesini kullandı.

Öte yandan, Güney Sudan Ordu Sözcüsü Philip Aguer, yaptığı açıklamada, raporun güvenilirliğinin tartışılabileceğini ama konuyla ilgili soruşturma başlatacaklarını bildirdi.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in, 16 Aralık 2013'te, eski yardımcısı Riek Machar'ı darbe teşebbüsüyle suçlamasının ardından şiddet olaylarının yaşandığı ülkede, o tarihten bu yana hükümete bağlı birlikler ile Machar yanlısı gruplar arasında çatışmalar devam ediyor.

Çatışmalarda 10 binlerce insan hayatını kaybetti, 2 milyon kişi ya ülke içinde yerinden edildi ya da komşu ülkelere kaçtı. BM, ülkede yaklaşık 2,5 milyon kişinin açlık tehlikesi altında olduğunu tahmin ediyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler