YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
UNICEF: Dünyanın şoke olması yeterli değil
UNICEF: Dünyanın şoke olması yeterli değil
04 Eylül 2015 16:35
UNICEF, "Göçmen çocuklarla ilgili görüntülere dünyanın şoke olması yeterli değil, acilen harakete geçilmeli" açıklaması yaptı.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake Avrupa'daki göçmen çocuklar ve mülteci krizine ilişkin medyadaki görüntülerin son olmayacağını ve bu görüntülerin yaşanmaması için acil harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa'daki mülteci ve göçmen krizi giderek derinleşirken, UNICEF Genel Direktörü Lake, Avrupa'daki göçmen çocuklar ve mülteci kriziyle ilgili açıklamada bulundu.

Açıklamasında göçmen çocuklarla ilgili görüntülere dünyanın şoke olmasının yeterli olmayacağını belirten Lake, acilen harekete geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Lake şunları kaydetti:

"Avrupa'daki mülteci ve sığınmacı krizinin giderek derinleştiği bu ortamda tüm dünya genelindeki sosyal medya ağlarında, televizyon ekranlarında ve gazetelerin ilk sayfalarında karşılaştığımız bu şok edici görüntüler son olmayacak."

Açıklamasına, "bu görüntülerin karşısında, dünyanın sadece şoke olması yeterli değildir. Bu görüntülerin tekrar yaşanmaması için acilen harekete geçilmelidir" diyerek devam eden Lake, Avrupa'ya sığınmaya çalışan Suriyelilerin en az dörtte birinin çocuklardan oluştuğunu bildirdi.

2015'in ilk altı ayında 106 binden fazla çocuğun Avrupa'ya sığınma talebinde bulunduğunu belirten Lake, "ne zaman bu korkunç çatışmalar son bulursa ancak o zaman yaşanan bu dram sona erer" dedi.

Lake açıklamasında ayrıca Suriye'deki korkunç çatışmalar nedeniyle 2 milyon çocuğun ülkeden göç etmeye zorlandığını hatırlattı.

Bu arada, Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan 2 bin 500 kişiden fazla göçmen geçiş sırasında hayatını kaybetti veya kayboldu

Lake, dramın sona erdirilmesi için şu tedbirlerin alınması çağrısında bulundu:

Sağlık, gıda, psikososyal destek ve eğitim gibi temel hizmetlerin kesintisiz olarak sunulması yoluyla bu çocukların korunması ve ailelerin bir arada kalabilmeleri için mülteci ve sığınmacılara yeterli barınma imkanlarının sağlanması.

Yeterli sayıda ve gerekli eğitimleri almış çocuk koruma uzmanını görevlendirerek çocuklara ve ailelerine destek sağlanması.

Ailelerin ülkeler arası geçişi nedeniyle sadece denizlerde değil, karada da arama kurtarma faaliyetlerinin sürdürülmesi. Ayrıca göçmen ve mülteci çocukların ihmal ve istismardan korunması için gereken her türlü çabanın gösterilmesi.

Söz konusu çocuklarla ilgili alınan tüm kararlarda ve iltica taleplerinin değerlendirilmesinde öncelikli olarak çocukların yüksek yararının gözetilmesi."

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler