YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Umarız şiddet azalır, sığınmacı akını yavaşlar'
'Umarız şiddet azalır, sığınmacı akını yavaşlar'
23 Şubat 2016 11:34
BM Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson, "Gerginliğin sona ermesini, bunun Halep’in etrafında açlığa yol açacak bir kuşatmaya dönüşmemesini diliyoruz. Umarız, şiddet azalır, sığınmacı akını yavaşlar” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, Rusya’nın Halep'teki bombardımanlarından sonra Türkiye'ye doğru başlayan yeni göç dalgasına ilişkin, "Şu anda bölgede 51 bin olan sığınmacı sayısı, geçen iki hafta boyunca, her gün artarak oluştu. 

Elbette gerginliğin sona ermesini, bunun Halep’in etrafında açlığa yol açacak bir kuşatmaya dönüşmemesini diliyoruz. Umarız şiddet azalır, sığınmacı akını yavaşlar. Gelişmeleri günbegün takip etmek zorundayız" dedi.

İstanbul’da yapılacak Somali Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu’na katılmak üzere Türkiye’de bulunan Eliasson, Gaziantep’in Nizip ilçesindeki sığınmacı kamplarını ziyaretinin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Halep'ten başlayan yeni göç dalgası

Türkiye’nin şimdiye kadar 2,5 milyon Suriyeliyi kabul ettiğini hatırlatan Eliasson, "Ne yazık ki bu akının durup durmayacağını bilmiyoruz. Elbette sorunun barışçıl yollarla çözümünü ve krizin daha da tırmanmamasını diliyoruz. Ama biliyoruz ki sığınmacı akını devam ediyor, Halep’ten kuzeye doğru bir akın var" dedi.

Rusya’nın Halep'teki bombardımanlarından sonra tetiklenen ve Türkiye’ye yönelen sığınmacı akınını değerlendiren Eliasson, şunları kaydetti:

"Şu anda bölgede 51 bin olan sığınmacı sayısı, geçen iki hafta boyunca, her gün artarak oluştu. Elbette gerginliğin sona ermesini, bunun Halep’in etrafında açlığa yol açacak bir kuşatmaya dönüşmemesini umuyoruz. Umarız, şiddet azalır, sığınmacı akını yavaşlar. Gelişmeleri günbegün takip etmek zorundayız."

"Eğer savaşı bitirmek istiyorsanız hemen bitirin"

Suriye krizinde geride kalan 4,5 yıla bakıldığında acıların giderek derinleştiğini söyleyen Eliasson, şöyle devam etti:

"Bütün savaşlar bir gün biter. Üzücü olan şu ki birçoğu uzun sürer. Şimdiye dek ihtilaflı altı durumda arabuluculuk yaptım. Benim basit kuralım şudur: 'Eğer savaşı bitirmek istiyorsanız hemen bitirin.' Dilerim herkes 'askeri zafer' diye bir şey olmadığını anlar. Askeri kazançlar ve kayıplar olabilir, ama askeri zaferler yoktur."

"Türkiye kritik bir rol oynuyor"

Sığınmacı krizinin çözümünde Türkiye’nin attığı adımları değerlendiren Eliasson, “Türkiye kritik bir rol oynuyor. Sığınmacıların kabulünde ortaya koyduğunuz standartlar ve sosyal yaşamları için yaptığınız yasal düzenlemeler çok önemli. Hatta onlar için iş imkanları da yaratıyorsunuz” diye konuştu.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler