YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uluslararası yardım kuruluşlarından "Gazze" çağrısı
Uluslararası yardım kuruluşlarından "Gazze" çağrısı
26 Şubat 2015 11:53
Gazze'de faaliyet gösteren uluslararası yardım kuruluşları, başarılı olmaları ve bölgeyi daha yaşanılır kılmak yönündeki vizyonlarını gerçekleştirmeleri gerektiğini içeren ortak bir bildiri yayımladı.

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Gıda Programı, BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi ve Dünya Doktorları'nın da aralarında bulunduğu 30 yardım kuruluşunun bildirisinde, "Gazze'de başarısız olmamalıyız. Gazze'yi yaşanılabilir bir yer, herkesin güvenliği ve barışın mihenk taşına dönüştürme yönündeki vizyonu gerçekleştirmeliyiz" denildi.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün süren saldırıların ardından 6 ay geçmesine rağmen bölgede istenilen seviyede bir iyileşmenin olmadığına değinilen bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Gazze'de İsrail ve Filistinli gruplar arasında 7 haftadan fazla süren savaşın ardından 26 Ağustos 2014'te varılan ateşkesin üzerinden 6 ay geçti. Biz Gazze'de faaliyet gösteren BM ajansları ve sivil toplum kuruluşları olarak yeniden imar ve çatışmanın kökten çözümü yönünde sınırlı orandaki ilerleyişten endişe duyuyoruz. İsrail'in uyguladığı abluka devam ederken, ekonominin yanı sıra siyasi işleyiş de felce uğradı. Yaşam şartları daha da zorlaştı. On binlerce ev, hastane ve okulun onarımı ve yeniden imarı ne yazık ki daha da yavaşladı."

Günde 18 saat elektrik kesintisi

Bildiride, İsrail'in Gazze saldırısının ardından durumun daha da kötüleştiği, yaklaşık 100 bin kişinin içinde bulunulan kış aylarında evlerinde olmadığı, okullarda ya da geçici mekanlarda hayatlarını sürdürmek zorunda kaldığı ifade edildi.

Elektrik kesintilerine de değinilen bildiride, Gazze Şeridi'nde günlük elektrik kesintisinin 18 saat olduğu kaydedildi.

400 bin çocuk psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyor

"Gazze'de yaklaşık 1,8 milyon kişi geleceklerine dair herhangi bir ümitleri olmaksızın abluka altında yaşamını sürdürmeye çalışıyor" denilen bildiride, söz konusu durumun, "memurların maaşlarının ödenmemesi, gerginlikler sebebiyle Milli Mutabakat Hükümeti'nin oluşumunda herhangi bir ilerlemenin olmaması, abluka sebebiyle hareket ve ulaşımdaki kısıtlamalardan" kaynaklandığı belirtildi.

Gazze'de yaşananların en büyük mağduru çocukların içinde bulunduğu durumun da vurgulandığı bildiride, "Gazze'deki çocuklar iyi bir eğitim imkanına sahip değil, 400 binden fazla çocuk acil psikolojik tedaviye ihtiyaç duyuyor" bilgisine yer verildi.

Uluslararası toplum Gazze'ye yeterli yardım sunmuyor

Gazze meselesinde uluslararası toplumun yeterli hassasiyeti taşımadığına dikkat çekilen bildiride, "Uluslararası toplum, Gazze'ye yeterli yardımı sunmuyor. Mısır'da düzenlenen "Gazze'nin Yeniden İmarı Konferansı'nda" taahhüt edilen 5.4 milyar doların çok cüzi bir miktarı Gazze'ye ulaştı. Herşeylerini savaşta kaybeden ailelere yapılacak nakdi yardımlar da askıya alındı" ifadeleri yer aldı.

Bildiride ayrıca "Taraflar arasında çatışmalara sebep olan" sorunların kökünden çözülmemesi durumunda benzer bir savaşın yeniden başlayacağı uyarısında bulunularak, "İşgal gücü olarak temel sorumluluğu İsrail taşıyor. Bu nedenle İsrail uluslararası kanunlara riayet etmeli ve ablukayı tamamen kaldırmalı" denildi.

Ortak bildiride son olarak Mısır'a Refah Sınır Kapısı'nın bir an önce açılması çağrısında da bulunuldu.  

İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 2 binden fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce bina yıkılmış veya hasar görmüştü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler