YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uluslararası toplum tepki gösteriyor
Uluslararası toplum tepki gösteriyor
Uluslararası toplum tepki gösteriyor
06 Kasım 2007 / 10:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Pakistan'da, olağanüstü hal sürüyor. Dışişleri Bakanlığı, cumartesi günü olağanüstü hal ilan edilmesine yönelik uluslararası toplumdan gelen tepkileri ise reddetti. Bakanlık sözcüsü Muhammed Sadık, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in olağanüstü hal ilan etmesinin, sadece Pakistan'ın ulusal egemenliğini ilgilendirdiğini belirtti ve dostlarımızın çoğunun olağanüstü hal ilan edilmesini yorumlamasını anlıyoruz. Ama bu her şeyden önce Pakistan'ın iç işlerini ilgilendirir dedi.Sözcü Sadık, Müşerref, ülkenin terörizm ve aşırı dinci tehditlerle karşı karşıya bulunması dolayısıyla dostlarımızdan anlayış beklemektedir ifadesini de kullandı. Müşerref, cumartesi günü olağanüstü hal ilan edip, anayasayı askıya almış, uluslararası toplum Pakistan'a bir an önce demokrasiye dönülmesi çağrısında bulunmuştu.


Uluslararası Af Örgütü, Pakistan'da olağanüstü hal ilan edilmesinin uluslararası hukuka ve ülkenin anayasasında tanınan insan hakları kurallarına aykırı olduğunu belirterek, kararı kınadı.


Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan yaptığı açıklamada, Pakistan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref'in olağanüstü hal ilan etme kararının, Pakistan yargısına, insan hakları savunucularına, bağımsız medya ve barışçı siyasi muhalefete doğrudan bir saldırı olduğunu ifade etti.


Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Genelkurmay Başkanlığı'ndan istifa ederek, sivil devlet başkanı olacağı sözünü yineledi. Müşerref, kabul ettiği yabancı diplomatlara, bu tam geçiş dönemini tamamlamaya ve hukuki sistem, yargı ve parlamentodaki düzenlemeleri yaptıktan sonra, üniformamı çıkarmaya kararlıyım diye konuştu. Müşerref'in görev süresinin sona erdiği 15 Kasım'a kadar üniformasını bırakması bekleniyordu.


Amerikalı üst düzey bir yetkili, Rice ile Müşerref'in telefonda görüştüğünü ve ABD Dışişleri Bakanı'nın, Pakistan'daki olağanüstü hal uygulamasına karşı olduklarına dair düşüncelerini yinelediğini söyledi.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler