YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uluslararası Af Örgütü Mısır'daki idam kararlarını kınadı
Uluslararası Af Örgütü Mısır'daki idam kararlarını kınadı
13 Nisan 2015 16:08
Uluslararası Af Örgütü, Mısır'da darbe karşıtı 14 kişinin idam, 37 kişinin ise ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını kınadı.

Uluslararası Af Örgütü'nün Mısır Araştırmacısı Nadine Marroushi  yaptığı açıklamada kararların siyasi olduğunu belirterek, "İdam ve ömür boyu hapis cezalarını tamamıyla kınıyoruz. Bunun, Mısır'daki muhalefeti ezmeye çalışmak için yapıldığını görüyoruz" dedi.

Marroushi, Mısır'ın seçimle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden alınmasından sonra Mısır'ın adalet sisteminin bağımsız olmadığının kanıtladığını belirtti.

Nadine Marroushi, "Mahkemenin siyasi aktivistler, protestocular, muhalefet ve Müslüman Kardeşler üyelerine karşı peşin hükümlü olduğunu gördük. Ülkede  idam cezaları ve müebbethapis cezaları verilirken, herhangi bir güvenlik görevlisinin protestocuları öldürmek, işkence yapmak ve gözaltındaki ölümlerden dolayı sorumlu tutulduğunu görmedik. Bu, bağımsız ya da adil olduğunun kanıtlanamadığı bir ceza sistemidir" dedi.

Mahkeme sürecinin bir yıldan fazla süredir adil ilerlemediğini kaydeden Marroushi, "Herkesin adil yargılanma hakkı vardır. Mevcut yargılanmalar kişilerin adil yargılanma hakkını ihlal etmektedir" diye konuştu.

Mısır'da önceki gün, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 13 İhvan yöneticisinin idamına ve 37 kişinin müebbet hapsine hükmedilmişti.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler