YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ülkenizi terk edin'
'Ülkenizi terk edin'
08 Kasım 2010 00:13
Iraklı Ortodoks Başpiskopos Athanasios Davud, Irak'ta yaşayan hristiyanların ülkeyi terketmeleri çağrısında bulundu.

Londra'da Suriye Ortodoks Kilisesi'ndeki vaazında, Irak'ta yaşayan hristiyanların bu ülkeyi terketmeleri çağrısında bulunan Başpiskopos Athanasios Davud, daha sonra BBC'ye yaptığı açıklamada, Irak'taki hristiyanların tehlike altında yaşadıklarını, koruma ve yardım olmadığını, hiç kimsenin onlarla ilgilenmediğini, Irak'ta kalmaları durumunda bir bir öldürüleceklerini söyledi.

Başpiskopos Athanasios Davud, ''Halkımız Irak'tan kaçmaya çalışıyor, çünkü işkenceden, öldürülmekten, etnik temizlikten korkuyorlar. Irak'ta tüm teröristler şimdi halkımıza saldırıyor'' dedi.

Irak'ta yaşayan hristiyanların bu ülkeyi terketmeleri çağrısında bulunarak aşırılık yanlılarının ekmeğine yağ sürüp sürmediğinin sorulması üzerine Başpiskopos Davud, ''Bizim için en iyi olan nedir? Kalmak ve öldürülmek mi veya göç edip huzur içinde yaşamak mı? AB birçok insana sığınma hakkı tanıyor, neden Hristiyanlara tanımasın. Yardımlarına ihtiyacımız var'' dedi.

Öte yandan, Bağdat'taki hristiyanlar, saldırının düzenlendiği kilisede bugün ilk ayini düzenledi.

Saldırıların hedefi olan Irak'taki hristiyan toplumunun sayısı, 2003'te ABD'nin Irak'ı işgalinden bu yana 800 binden 500 bine geriledi. Bağdat'taki nüfusları ise 450 binden 150 bine düştü.

Geçtiğimiz pazar günü borsaya girmeye çalışan El Kaide üyesi olan silahlı bir grup, güvenlik güçleri ile aralarında çıkan çatışma üzerine Kerrade semtinde bulunan Seyidit el Necat kilisesinde 50'den fazla hristiyanı rehin almıştı. Irak güvenlik güçlerinin kiliseye baskın düzenlemesi sonucu silahlı grup, rehinelerden çoğunu öldürdü. Olayda, aralarında saldırganlar, güvenlik güçleri ve rehinelerin bulunduğu yaklaşık 60 kişi öldü. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler