YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'yla 6 anlaşma...
Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına dair mutabakat zaptı imzalarken, vizeler de karşılıklı kaldırılacak...
Ukrayna'yla 6 anlaşma...
26 Ocak 2011 / 07:57 Güncelleme: 26 Ocak 2011 / 08:00

Türkiye ve Ukrayna stratejik ortaklığa ilk adımı attı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkent Kiev'e yaptığı iki günlük ziyarette Türkiye ile Ukrayna arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına dair mutabakat zaptı imzalandı. Enerji ve ulaştırma dahil 6 alanda daha anlaşmaya imza kondu. Erdoğan'ın ziyaretiyle birlikte bir başka müjde de vize konusunda geldi. Karşılıklı olarak her iki ülkeye giriş vizelerinin kısa süre içinde kaldırılmasına ilişkin mutabakata varıldı. Bunun yanında serbest ticaret anlaşmasının da altyapısı oluşturulacak. Hem vize, hem de serbest ticaret anlaşmasının diğer anlaşmalarla birlikte yürürlüğe konulması planlanıyor.

4 bakan da katıldı

Kiev'deki resmi temaslarına Meçhul Asker Anıtı'nı ziyaret ederek başlayan Erdoğan daha sonra Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'le görüşmeye geçti. Resmi törende askerleri Ukrayna diliyle selamlayan Erdoğan, Yanukoviç'le baş başa görüştü. Daha sonra gezide bulunan Sanayi Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayanla birlikte heyetler arası görüşme yapıldı. Ardından iki lider kameralar karşısına geçti. Yanukoviç, imzalanan Yüksek Düzeyli Stratejik işbirliği kurulmasına yönelik imzanın çok önemli olduğuna vurgu yaparak, "Bu olay iki devletin halklarının bugünün ihtilaçlarını karşılamak için gereken bir cevap. Bu konseyin ikili düzeyde sürdürdüğümüz işbirliğinin önünde bir önemli koordinasyon mekanizması olması konusunda anlaştık" dedi.

Ticaret hacmi artacak

Yanukoviç, iki ülke arasındaki ticari ilişkinin seyrine ilişkin ilk 5 yılda 10 milyar dolar, 10 yılda 20 milyar dolarlık hedef koyarken, daha sonra söz alan Erdoğan, hedefi yeterli bulmadı ve hedefleri tam iki katına çıkardı ve şöyle dedi:

"2008'de 8 milyar doları yakaladığımıza göre önümüzdeki 5 yıl için 20 milyar, 10 için 40 milyar dolarlık bir hedef koymalıyız. Bu güç her iki tarafta da var. Avrupa'nın ve Karadeniz'in iki önemli ülkesiyiz. Ve bu gücün büyük düşünen bu ilki ülkede olduğuna inanıyorum. Yeter ki biz kararlı olalım."

Geleceği planlama adımı

Ukrayna ile ilişkileri çok daha ilerilere taşımakta kararlı olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, "İki ülke arasındaki mevcut dostluk ve ilişkileri stratejik ortaklık boyutuna çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun için mutabakat zaptını imzaladık. Hayırlı olsun. Bu aynı zamanda stratejik ortaklığın adımlarını atarken geleceği planlama adımıdır" ifadesini kullandı. Erdoğan nükleer enerji konusundaki işbirliğine ilişkin soruyla ilgili de "Nükleer enerji konusunda eneri bakanlarımız karşılıklı olarak görüşmeleri yaptılar detaylandıracaklar. Ve konuları önümüze getirecekler" dedi. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler