YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna:Rusya savaş uçağımızı düşürdü
Ukrayna:Rusya savaş uçağımızı düşürdü
23 Temmuz 2014 15:45
Ukrayna, Rus askeri güçlerinin Ukrayna ordusuna ait bir savaş uçağını, Ukrayna hava sahasında düşürdüğünü açıkladı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu Hava kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağından açılan ateş sonucu, Ukrayna Hava Kuvvetleri'ne ait SU-25 tipi savaş uçağı düşürülmüştür. Ukrayna hava sahasında görevini icra ederken düşürülen uçağın pilotu, uçak düşmeden önce acil tahliye ile kurtulmuştur" ifadelerine yer verildi.

Uçağın dün geceki uçuş görevi sırasında düşürüldüğü belirtildi. Doğu Ukrayna'daki Rusya yanlısı militanlar ise, "uçağı biz düşürdük" diyor.

Ukrayna, uçağı ayrılıkçı militanların düşürmüş olamayacağını ifade ediyor ve militanların elinde o irtifada uçan bir uçağı vurabilecek kapasitede silah bulunmadığını ifade ediyor.

Rusya'dan şu ana kadar iddialarla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Kiev, Pazartesi günü düşürülen bir Ukrayna askeri kargo uçağı için de "Muhtemelen Rusya sınırları içerisinden açılan ateş sonucu düştü" iddasını dile getirmişti.

Ukrayna ordusu son dönemde ülkenin doğusundaki operasyonlarını yoğunlaştırmış ve Rus yanlısı ayrılıkçıların eline geçen şehirleri geri almaya başlamıştı.

Yeni yaptırımlar Rusya ise, ABD ve Avrupa Birliği'nin yeni yaptırımlarıyla karşı karşıya.

Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı militanlara destek verdiği gerekçesiyle uygulanan yaptırımların kapsamı tıklayın genişletilmişti.

Rusya ise yaptırımların ikili ilişkileri çıkmaza soktuğunu söylüyor.

 

BBC

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler