YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'nın hedefi NATO'ya üyelik fırsatı
Ukrayna'nın hedefi NATO'ya üyelik fırsatı
06 Mayıs 2015 23:12
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, "Stratejimiz gelecekte Ukrayna'nın NATO'ya üyelik fırsatını sağlamaktır" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde ülkesinin gelecekte NATO'ya üyeliğine ilişkin meseleye yeniden yer verilmesi gerektiğini belirtti.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında konuşan Poroşenko, Rusya'nın desteklediği terör çetelerinin geniş kapsamlı saldırı düzenleme tehlikesinin giderek arttığını kaydederek, bunun ülkesinin savunma potansiyeline ilişkin ek tedbirler almayı gerekli kıldığını vurguladı.

Poroşenko, bu çerçevede ordu birliklerinin yeni bölgelere konuşlandırılması, yeni kısmi seferberliğin ilan edilmesi, Mariupol, Berdyansk ve tüm Azak denizi kıyısında olası saldırılara karşı savunma potansiyelinin arttırılması gerektiğini ifade etti.

Bu çerçevede Ulusal Güvenlik Stratejisi tasarısının Ukrayna'nın savunma ve güvenlik alanında NATO'ya üye ülkelerin ilgili kurumlarıyla uyumluluğu içermesi gerektiğini belirten Poroşenko, Rusya'nın da kendi stratejisini değiştirdiğini ve savaş ve saldırganlık deneyimlerini kullandığını söyledi. 

Poroşenko, "Stratejimiz gelecekte Ukrayna'nın NATO'ya üyelik fırsatını sağlamaktır. Nihayetinde, söz konusu çok önemli unsura stratejimizde yeniden yer vermemiz gerekir" ifadesini kullandı. Poroşenko, bunun Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün gerçek güvencesinin temin edilmesi için yapılmakta olduğunu kaydederek, "NATO ile işbirliği, ayrıca AB'nin ortak güvenlik ve savunma politikasına sadık kalmak bizzat bu belge üzerinden geçiyor" diye konuştu.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler